Trwa Rok Mikołaja Kopernika upamiętniający 550. rocznicę urodzin wielkiego uczonego. W mieście, w którym spędził i pracował przez kilka lat, można oglądać oryginalne wystawy poświęcone tej postaci.
Mikołaj Kopernik spędził w olsztyńskim zamku łącznie około pięciu lat (1516-21), pełniąc funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej oraz prowadząc m.in. badania astronomiczne. To najznamienitsza postać, jaka zamieszkiwała gród nad Łyną.
Stolica regionu gości w Roku Mikołaja Kopernika szereg wydarzeń. Wśród nich były Światowy Kongres Kopernikański, Światowy Zjazd Lekarzy Polskich czy Zjazd Szkół Kopernikańskich. W tej chwili w Olsztynie są prezentowane dwie ekspozycje w nietuzinko0wy sposób prezentujący badacza.
W bibliotece Planeta 11 przy al. Piłsudskiego jeszcze do 28 października można oglądać wystawę zatytułowaną „Mikołaj Kopernik – rewolucja na niebie i Ziemi”. To propozycja przygotowana przez stowarzyszenie ARS et LIBER.
– Oglądając wystawę można zapoznać się z dorobkiem uczonego w pozostałych dziedzinach, którymi się interesował – mówi kierownik biblioteki, Jacek Smółka. – Kopernik był nie tylko astronomem, ale prawdziwym człowiekiem renesansu. Działał bowiem także jako matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista, a także próbował swoich sił w przekładach literatury.
Po sąsiedzku, bo w holu Olsztyńskiego Planetarium oglądać można tymczasem niezwykłe karykatury przedstawiające Kopernika. „Copernicus Open” to inicjatywa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie wspólnie z rysownikami z całej Polski.
Na wystawę składają się prace 58 karykaturzystów z Polski, Ukrainy, Bułgarii, Rosji i Kanady. Pomysłodawcą i komisarzem wystawy jest Zbigniew Piszczako. Wystawa będzie dostępna do 15 listopada.
Obie ekspozycje można oglądać za darmo.
UM Olsztyn