Jego najważniejszym celem jest zwrócenie uwagi na ten rodzaj dziedzictwa kulturowego. Dzień Gotyku Ceglanego jest obchodzony od 2018 roku w trzecią sobotę czerwca.
W Niemczech, Danii i Polsce Dzień Gotyku Ceglanego realizowany jest dzięki ścisłej współpracy przedstawicieli ochrony zabytków, nauki, kościoła, turystyki i administracji i przeprowadzany we współpracy ze stowarzyszeniem Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. Stolica Warmii i Mazur należy do tej organizacji od 2008 roku.
– Brama Górna,potocznie zwana Wysoką, fragmenty murów obronnych na Starym Mieście i w Parku Podzamcze, katedra św. Jakuba, Zamek Kapituły Warmińskiej, Stary Ratusz oraz kościół św. Wawrzyńca w Gutkowie czy Kaplica Jerozolimska przy ul. Grunwaldzkiej/Jagiełły – wylicza Urszula Ulatowska z Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna.
Każdy może przyłączyć się do sobotniego (18 czerwca) świętowania Dnia Gotyku Ceglanego. Wystarczy zrobić zdjęcie wpomnianym, gotyckim obiektom i opublikować w mediach społecznościowych, odpowiednio je oznaczając hasztagami:
#tagderbacksteingotik
#dayofbrickgothic
#dziengotykuceglanego
Oznaczenie wpisów @brick_gothic (Instagram) i @backsteingotik (Facebook) sprawi, że w Dniu Gotyku Ceglanego będą widoczne dla szerokiego grona odbiorców.
[informacje o olsztyńskich zabytkach: zabytki | fortyfikacje | Stare Miasto | architektura sakralna]
UM Olsztyn