Paryż jest bez wątpienia jednym z centrów artystycznego świata. Jedna z jego dzielnic, Montparnasse, przez lata stanowiła miejsce, do którego ciągnęła twórcza bohema.
Malowały, kochały, przeżywały życiowe dramaty i uniesienia, nierzadko przymierając głodem. W tej dzielnicy stolicy Francji swoje miejsce znalazło niemal dwieście polskich artystek, m.in. Olga Boznańska czy Tamara Łempicka.
I właśnie o historii tego miejsca, o życiu i pracy twórczyń spod biało-czerwonej flagi opowiada w swojej książce „Polki na Montparnassie” Sylwia Zientek. Okazją do posłuchania o tym wydawnictwie będzie środowa (20 kwietnia) jego promocja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.
Wśród bohaterek książki znalazły się m.in.: pierwsza polska malarka ciesząca się międzynarodową karierą, ceniona kobieta kubistka, propagatorka równouprawnienia kobiet, bezpruderyjna, niebojąca się żyć w związkach poliamorycznych i wiele, wiele innych. Nie tylko ciężko pracowały, nie godząc się na wykluczenie ze świata sztuki, ale także… żyły jak chciały.
Sylwia Zientek to powieściopisarka, tworząca w nurcie literatury obyczajowej. Autorka bloga Fantasmagoria, w którym zamieszcza interesujące szkice biograficzne o znanych osobach z kręgu sztuki. W jej dorobku literackim są m.in. „1920. Nadzieja nie umiera nigdy” , „Hotel Varsovie. Królewski szpieg” czy „Kolonia Marusia”.
Spotkanie z autorką zacznie się w środę (20 kwietnia) o 17:30 w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. 1 Maja 5.