Komisja Europejska zaprosiła Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie do elitarnego grona Uniwersytetów Europejskich! To sojusz uniwersytetów przyszłości, który łączy nowe pokolenie mieszkańców Europy, umożliwiając im studiowanie i pracę w różnych krajach, w różnych językach oraz w różnych sektorach i dyscyplinach akademickich.
– Bardzo cieszę się z tego, że będziemy członkami tej wielkiej rodziny Uniwersytetów Europejskich. To ogromna szansa dla społeczności naszego uniwersytetu, przede wszystkim dla studentów, którzy w ramach tego programu będą mogli w nieograniczony sposób korzystać z możliwości zdobywania wiedzy, odbywania zajęć w różnych uniwersytetach i zdobywania dodatkowych umiejętności w ramach tzw. mikropoświadczeń – mówi prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM. – Taka była idea, by tworzyć wielki kampus europejski, który pozwoli na większą swobodę, większą różnorodność w kreowaniu własnej kariery.
14 nowych sojuszy Uniwersytetów Europejskich
Piąty konkurs został rozstrzygnięty 28 czerwca. Tym razem o status Uniwersytetu Europejskiego starało się około 500 uczelni zrzeszonych w sześćdziesięciu międzynarodowych konsorcjach. Wyłoniono jedynie 14, które będą mogły liczyć na finansowanie swoich działań. Budżet przewidziany na realizację założeń każdego sojuszu wynosi maksymalnie 14,4 mln euro (na cztery lata). Dołączenie do grona uniwersytetów przyszłości ułatwia też pozyskiwanie dalszych środków z międzynarodowych programów. Uczelnie zaproszone do grona Uniwersytetów Europejskich przez Komisję Europejską mają czas na podpisanie oficjalnego dokumentu do końca września.
Wśród nowych Uniwersytetów Europejskich znalazło się dziewięć polskich uczelni. Oprócz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (który będzie współtworzył konsorcjum CHALLENGE.EU), dołączyły także: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie, Politechnika Opolska oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Międzynarodowi partnerzy UWM w Olsztynie
– Liderem całego przedsięwzięcia [w konsorcjum Challenge.eu] będzie nasz długoletni partner – Hochschule Offenburg – z którym współpracujemy już od 2005 roku i prowadzimy wspólne kształcenie. Więc mamy przetarte ścieżki. Ale oprócz tego, konsorcjum tworzą uczelnie z Francji, Łotwy, Macedonii Północnej, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji i ze Szwajcarii – tłumaczy rektor Przyborowski. – To uczelnie, które mają wdrożony system boloński, co jest bardzo istotne. Jeżeli chcemy uwspólniać nasze programy kształcenia, tak, żeby studenci wszystkich tych uczelni mogli korzystać z tego programu, musimy pracować w tych samych realiach.
I dodaje: – Cały czas mówię o studentach, ale to jest też ogromna szansa dla badaczy i nauczycieli akademickich. Idea Uniwersytetów Europejskich ma zwiększać innowacyjność. To nam daje zupełnie inne możliwości doskonalenia umiejętności dydaktycznych – takiej europejskiej pedagogiki. Daje nam również możliwość ściślejszej współpracy, jeżeli chodzi o realizację projektów badawczych.
CHALLENGE.EU tworzą:
* Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Olsztyn, Polska)
* University of Applied Sciences Offenburg (Offenburg, Niemcy)
* ECAM LaSalle (Lyon, Francja)
* Latvia University of Life Sciences and Technologies (Ryga, Łotwa)
* South East European University (Tetowo, Północna Macedonia)
* European University of Lisbon (Lizbona, Portugalia)
* European University of Valencia (Walencja, Hiszpania)
* Mid Sweden University (Östersund, Szwecja)
* University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland (Brugg-Windisch, Szwajcaria)
Wspólne badania i studia
Międzynarodowe partnerstwo to ogromna szansa. Sojusz CHALLENGE.EU daje społeczności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wiele nowych możliwości. Po pierwsze: studenci oraz doktoranci UWM będą mogli realizować studia nie tylko w Polsce, ale także na partnerskich uczelniach i tam rozwijać swoją wiedzę oraz konkretne umiejętności. Po drugie, uczelnie zrzeszone w sojuszu deklarują gotowość do organizowania kursów pozwalających młodzieży akademickiej zdobywać dodatkowe kompetencje, które zostaną poświadczone odpowiednim certyfikatem. Po trzecie, i studenci, i pracownicy będą brać udział w wyjazdach (np. studyjnych), pozwalającym nie tylko na zdobycie nowych doświadczeń, ale także wypracowanie sieci kontaktów.
W Polsce, w efekcie rozstrzygniętych wcześniej konkursów, do grona Uniwersytetów Europejskich dołączyły m.in.: Uniwersytet Jagielloński (konsorcjum UNA Europa), Uniwersytet Warszawski (4EU+), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (EPICUR), Uniwersytet Gdański (SEA EU 2.0) czy Szkoła Główna Handlowa (CIVICA). W sumie pod szyldem Uniwersytetów Europejskich działać będą 64 konsorcja skupiające 560 instytucji szkolnictwa wyższego z 35 krajów.
UM Olsztyn