– Jestem przekonany, że będą Państwo mogli dzisiaj przeprowadzić bardzo interesujące rozmowy i warsztaty – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz, otwierając VI Olsztyńskie Targi Pracy. Okazji do wymiany poglądów nie zabrakło, bo odwiedzający mogli się spotkać z przedstawicielami ponad 30 lokalnych firm i instytucji.
Olsztyńskie Targi Pracy skierowane są do pracodawców i osób pracujących bądź poszukujących pracy z powiatu olsztyńskiego. – Mamy w tym roku ponad 30 przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji, organizacji czy służb mundurowych – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz, otwierając VI Olsztyńskie Targi Pracy w Zespole Szkół Budowlanych. – Jestem więc przekonany, że będą Państwo mogli dzisiaj przeprowadzić bardzo interesujące rozmowy oraz warsztaty. I dzięki tej inspiracji zainteresować się ofertą, która jest tu przedstawiona.
Wśród wystawców było Centrum Informatycznych Usług Wspólnych Olsztyna. – Odwiedzający nasze stoisko mogą się przede wszystkim dowiedzieć, że istnieje taka jednostka, jak CIUWO, które obsługuje jednostki miejskie – mówi Tomasz Żbikowski, główny administrator w CIUWO. – Służymy pomocą w różnego rodzaju sprawach informatycznych: od pracy komputera, poprzez aplikacje. Dostarczamy też internet do różnych jednostek, zajmujemy się administracją sieci.
Kto może ubiegać się o pracę w Centrum? – Dziś każdy jest zaznajomiony z technologią cyfrową, więc nie przekreślamy nikogo, jako potencjalnego pracownika, nawet jeśli nie ma wykształcenia informatycznego. Każdy jest mile widziany, jeżeli chce się nauczyć od podstaw – zaprasza Tomasz Żbikowski.
Ważnym celem targów jest przygotowanie młodzieży do aktywnego wejścia na rynek pracy, pomoc w wyborze dalszej ścieżki zawodowej i oczywiście zaprezentowanie aktualnych ofert pracy. Z takiej możliwości chętnie korzystali m.in. uczniowie LO II. – Takie targi są dla mnie okazją, by rozejrzeć się na lokalnym rynku pracy – mówi Bartosz.
Marysię i Dominikę, uczennice trzeciej klasy o profilu matematyczno-fizycznym z tej samej szkoły spotkaliśmy natomiast przy stoisku policji. – Zależy nam w przyszłości na pracy, gdzie się przydaje sprawność fizyczna, bo jesteśmy aktywne na co dzień – opowiadają. – Targi pozwalają nam się zorientować, jak zacząć szukać pracy, bo nawet do policji jest kilka ścieżek.
I dodają: – Pani powiedziała nam, że nie trzeba po liceum koniecznie iść na studia. Można najpierw rozpocząć służbę w policji, a w międzyczasie dalej się kształcić.
W programie Olsztyńskich Targów Pracy w tym roku była też konferencja pn. „Bezpieczny świat pracy” oraz bezpłatne szkolenia i kursy zawodowe.
Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy: Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie, Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie, Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Olsztynie.
UM Olsztyn