To najbardziej prestiżowa nagroda prezydenta Olsztyna, przyznawana za wybitne dokonania na rzecz miasta. Już po raz 20. aktywni mieszkańcy, przedsiębiorcy, ludzie kultury i społecznicy otrzymali statuetki św. Jakuba. Prezydent Olsztyna wręcza je w 6 dziedzinach: kultura, nauka, sport, gospodarka, działalność pozarządowa i szczególne zasługi dla Olsztyna.
– Mamy przyjemność nagradzać statuetkami osoby szczególnie zasłużone dla naszego miasta – mówi Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz – Każde miasto, także Olsztyn, potrzebuje swoich promotorów promocji i cieszę się, że sa oni wśród nas przynosząc chwałę stolicy Warmii i Mazur.
Statuetka św. Jakuba została ustanowiona na 650-lecie nadania Olsztynowi praw miejskich, a pierwsze nagrody zostały wręczone w 2004 roku (za rok poprzedni).
Lista nagrodzonych za 2023 rok:
Kategoria: Kultura – Karolina Felska i Krzysztof Wasilewski
To najbardziej utytułowana Polska para w tańcu towarzyskim – 20-krotni Mistrzowie Polski w tańcach standardowych, latynoamerykańskich, wielokrotni finaliści Mistrzostw Świata i Europy Zawodowców w 10 Tańcach i w tanecznym Show. Są nauczycielami i konsultami wielu utytułowanych par tańczących z Polski i zagranicy; wykładowcami i międzynarodowymi licencjonowanymi sędziami tańca sportowego. W roku 1995 stworzyli nowatorski program edukacyjno – wychowawczy dla dzieci ze szkół podstawowych pt.. „Ogólnopolska Szkółka Tańca i Dobrych Manier”. Obecnie ten program jest realizowany na terenie całej Polski. W 2013 roku otworzyli Miejsce Kreatywnej Aktywności ERANOVA, które jest miejscem spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym miejscu realizują różnorodne projekty promujące aktywne formy spędzania wolego czasu. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce .
Kategoria: Nauka – Prof. Andrzej Krankowski
Profesor Kranowski jest kierownikiem Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM oraz szefem konsorcjum POLFAR, które wchodzi w skład International LOFAR Telescope. To członek założyciel, jako przedstawiciel Polski w konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej LOFAR (ERIC). Konsorcjum to zostało utworzone przez Komisję UE w 2023 roku. W porównaniu do konwencjonalnych radioteleskopów LOFAR może w krótkim czasie wykonywać mapy bardzo dużych obszarów nieba. Astronomowie spodziewają się, że obserwując dziesiątki milionów radioźródeł, uda im się odkryć wiele nieznanych dotąd zjawisk. Prof. Andrzej Krankowski interesuje się turystyką rowerową, jest kibicem siatkówki i piłki nożnej, ze szczególnym ukierunkowaniem na ligę angielską.
Kategoria: Sport – Aleksandra Lisowska
Polska lekkoatletka specjalizująca się w biegach długodystansowych, reprezentantka naszego kraju na Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020 w maratonie. Wielokrotna medalistka mistrzostw kraju, w tym czterokrotnie złota. W 2022 r. Aleksandra Lisowska została mistrzynią Europy w biegu maratońskim. W 2023 roku z czasem 2:25:52 ustanowiła nowy rekord Polski w biegu maratońskim! Reprezentantka klubu AZS UWM Olsztyn podczas maratonu w Walencji poprawiła swój najlepszy życiowy rezultat o 16 sekund. Linię mety minęła na dwudziestym dziewiątym miejscu w silnej międzynarodowej stawce. Jako pierwsza Polka wywalczyła minimum na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.
Kategoria: Gospodarka – Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu
Głównym celem organizacji jest integracja środowiska lokalnego biznesu, wymiana doświadczeń, a także inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć na rzecz pobudzenia przedsiębiorczości oraz prezentacja najlepszych praktyk biznesowych. Obecnie Klub zrzesza 23 przedsiębiorców z całego regionu. Współpracuje z organizacjami o podobnym charakterze, między innymi Rotary Klub Olsztyn czy Buisness Centre Club. Oprócz założeń statutowych do celów Klubu należy również integracja środowiska biznesu, tworzenie odpowiedniego klimatu i warunków dla współpracy regionalnej osób, firm i instytucji, a także inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć na rzecz pobudzenia przedsiębiorczości poprzez działanie na forum publicznym i przedsięwzięcia własne jak np. chociażby Osobowość WiM, czy Honorowa Osobowość WiM.
Kategoria: Działalność pozarządowa – Katarzyna Grabińska
Określa siebie w dwóch słowach: „artysta-ekonomista”, łącząca życie zawodowe z pasją. Prezeska fundacji tańca i sztuki ARToffNIA, opiekun artystyczny Pracowni Tańca PRYZMAT, który jest jest nie tylko wizytówką kultury Olsztyna, ale także ruchu amatorskiego w regionie warmińsko-mazurskim. Wraz z zespołem buduje zawodową scenę teatru tańca w Olsztynie. Dziś eksperymentuje, stawia na fuzje różnych form, skupiając się na doświadczaniu oraz poszukiwaniu własnego wyrazu scenicznego. Wraz z Fundacją dąży do realizacji idei powołania zawodowego Olsztyńskiego Teatru Tańca, która zrodziła się z potrzeby rozwoju środowiska sztuki tanecznej w Olsztynie.
Kategoria: Szczególne zasługi dla Olsztyna – Bank Żywności w Olsztynie
Historia Banku Żywności w Olsztynie sięga 2000 roku, kiedy kilka osób zajmujących się pomocą osobom ubogim oraz budowaniem systemu wsparcia, postanowiło powielić ideę Banków Żywności. Inicjatorem i pierwszym prezesem Banku Żywności w Olsztynie został Marek Borowski, który pełni tę funkcje do dzisiaj. Początki nie były łatwe. Jednak chęć pomocy mobilizowała nas do działania. Podczas naszej pierwszej zbiórki żywności, która odbyła się we wrześniu 2000 roku, zebraliśmy 3,5 tony jedzenia. Dziś Bank Żywności to prężnie rozwinięta i działająca organizacja, to nie tylko pozyskiwanie i dystrybucja żywności. To edukacji w zakresie prawidłowego odżywiania i niemarnowania żywności. Szereg działań, które umożliwiają aktywizację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem.
Zapraszamy do oglądania galerii z Noworocznej Gali Prezydenta Olsztyna.
UM Olsztyn