Wyjątkowa uroczystość odbyła się w olsztyńskim ratuszu. Prezydent miasta przyznał laureatom indywidualnym oraz instytucjom nagrody w trzech różnych dziedzinach.
To było prawdziwe święto twórczych, aktywnych ludzi związanych z olsztyńską kulturą. Tym bardziej niezwykłym, że obchodzone w trakcie Roku Mikołaja Kopernika, w którym swoje 50. urodziny obchodzą także Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, a 70-lecie powstania – Olsztyński Teatr Lalek.
Laury w dziedzinie kultury oraz w dziedzinie historii to już tradycja. Natomiast pierwszy raz zostały przyznane Nagrody Prezydenta Olsztyna „Urbi et Arti – Mecenasa olsztyńskiej kultury” (Miastu i Sztuce).
– To dla mnie zaszczyt i prawdziwa przyjemność, że mogę się z Państwem spotkać – mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – W wirze codziennych spraw nie zawsze starcza nam czasu na takie spotkania. A to przecież Państwo reprezentują ten obszar naszego życia, który spaja nas we wspólnotę oraz tworzy podwaliny naszej lokalnej, a także narodowej, tożsamości.
Nagrody Prezydenta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2022 rok odebrało pięć osób:
* Joanna Wańkowska-Sobiesiak – za całokształt działalności dziennikarskiej i popularyzatorskiej w zakresie dziedzictwa kulturowo-historycznego Warmii i Mazur,
* Piotr Galiński – za całokształt twórczej działalności w dziedzinie tańca towarzyskiego z okazji 50-lecia Amatorskiego Klubu Tańca Towarzyskiego „Miraż”,
* Violetta Kulikowska-Parkasiewicz – za całokształt twórczej działalności w dziedzinie sztuki współczesnej,
* Wojciech Dzieszkiewicz – za pracę twórczą w dziedzinie sztuk plastycznych,
* Jerzy Jakub Pantak – za całokształt działalności w dziedzinie dziennikarstwa.
Nagroda Prezydenta Olsztyna im. Bohdana Jerzego Koziełło-Poklewskiego w dziedzinie historii została ustanowiona w 2011 roku. Wręczana jest co dwa lata. Laureatem VII edycji został dr Piotr Bojarski – pracownik Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, popularyzator historii. Jego zainteresowania naukowe to życie społeczno-polityczne ziem północno-wschodnich II Rzeczypospolitej, memuarystyki kresowej z lat 1895-1945 oraz roli i miejsca ekspatriantów z Wileńszczyzny w powojennej rzeczywistości Warmii i Mazur.
Najmłodszą z nagród – ustanowioną w roku – jest Nagroda Prezydenta Olsztyna „Urbi et Arti – Mecenas olsztyńskiej kultury”. Jej celem jest uhonorowanie osób, instytucji lub firm, które zasłużyły się na polu wspierania różnego rodzaju przedsięwzięć kulturalnych odbywających się w Olsztynie, zasługując na zaszczytny tytuł „Mecenasa olsztyńskiej kultury”. W pierwszej edycji Statuetka „Miastu i Sztuce” trafiła do Michelin Polska oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
UM Olsztyn