Już za niecałe dwa tygodnie wybierzemy reprezentantów do sejmu i senatu. Jeśli 15 października nie będziemy przebywać w miejscu stałego zamieszkania wciąż mamy możliwość zagłosować. Trzeba jednak zadbać o to odpowiednio wcześniej.
Każdy, kto chce zagłosować w innym miejscu niż zazwyczaj — tam, gdzie będzie przebywać w dniu wyborów — ma trzy rozwiązania:
1. Jeśli przebywa poza miejscem zamieszkania tylko w czasie wyborów może dopisać się do spisu wyborców w gminie, w której zamierza oddać głos. Można to zrobić osobiście, zgłaszając się do właściwego urzędu, lub przez internet, logując się za pomocą profilu zaufanego. Wniosek możemy złożyć do 12 padziernika.
2. Może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania i z takim dokumentem zagłosować w dowolnym miejscu w kraju lub za granicą, bez konieczności wcześniejszego określania gdzie będzie głosować. Zaświadczenie można pobrać w dowolnym urzędzie do 12 października.
3. Każdy kto chce na stałe zmienić miejsce głosowania może zawnioskować o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. To opcja dla osób, które nie mają nigdzie zameldowania, albo jest ono inne niż miejsce w którym przebywa. Można to zrobić we właściwym urzędzie gminy lub przez internet, za pomocą profilu zaufanego.
– Osoby, które mają tymczasowe zameldowanie nie są ujęte w spisie wyborców w gminie, w której przebywają – podkreśla Barbara Jeziorska, kierownik Referatu ewidencji ludności Z WydziałU Spraw Obywatelskich – takie osoby muszą postępować tak jak osoby głosujące poza miejscem zamieszkania, a zatem: pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, dopisać się do spisu wyborców lub na stałe zmienić miejsce głosowania.
Osoby niepełnosprawne, które nie mają możliwości dotrzeć do lokalu wyborczego mogą zagłosować na dwa sposoby: korespondencyjne lub przez pełnomocnika. Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić do poniedziałku 2 października. Natomiast ustanowić pełnomocnika możemy do piątku, 6 października.
UM Olsztyn