Jest niezwykłym miejscem z bogatą przeszłością, którą warto poznać. Teraz to jest jeszcze łatwiejsze, bowiem w pawilonie pamięci przy węźle Śródmieście uruchomiliśmy specjalne wyświetlacze.
Cmentarz ewangelicki istniał tu istniał w latach 1873-1947. Później teoretycznie został zlikwidowany, a na jego miejscu – w pobliżu podziemnego przejścia na Zatorze – zostały wybudowane m.in. garaże. Od stycznia teren u zbiegu ulic Partyzantów i 1 Maja ma nowe życie.
Dzięki zaangażowaniu społeczników ze stowarzyszenia Święta Warmia, parafii ewangelicko-augsburskiej oraz samorządu Olsztyna powstał niezwykły park pamięci. Na specjalnych tablicach zostało upamiętnionych z imienia i nazwiska oraz daty śmieci ponad 1300 osób, które zostały w tym miejscu pochowane. Została urządzona zieleń, dojścia do peronu kolejowego oraz do przystanków autobusowych przy ul. Partyzantów.
Z dziejami tego miejsca można już się zapoznać dzięki specjalnie przygotowanej prezentacji. Jest udostępniana odwiedzającym to miejsce na dwóch wyświetlaczach zlokalizowanych w pawilonie pamięci. Opisana jest historia tego miejsca, można zapoznać się z dawnymi mapami, zdjęciami tego miejsca przed i po powstaniu parku oraz informacjami o zrealizowanych tu niedawno pracach.
Przed laty na tym cmentarzu zostali pochowani m.in. burmistrzowie Olsztyna Friedrich von Roebel, Oskar Belian czy przedsiębiorca i przewodniczący olsztyńskiej Rady Miasta Karl Roensch.
UM Olsztyn