Naukowcy, artyści, społecznicy, architekci, urbaniści – nie brakuje słynnych nazwisk, które stanęły w obronie pomnika autorstwa Xawerego Dunikowskiego. Inicjatorzy zaprezentowali pomysł w formie wideo.
Uratowanie w stolicy Warmii i Mazur monumentu cenionego rzeźbiarza oraz nadanie nowego, pokojowego sensu całemu założeniu – to najważniejsze cele przedsięwzięcia. Poparło je już ponad 620 osób, także z całego kraju i z zagranicy, wśród nich m.in. Anda Rottenberg, Irena Telesz czy Mariusz Sieniewicz.
– IPN mówi o dekomunizacji przestrzeni publicznej, my mówimy o humanizacji pamięci i dialogiczności postaw wobec przeszłości – przekonuje inicjator projektu, prof. Robert Traba, historyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. – Siła nie polega na niszczeniu śladów przeszłości, lecz na umiejętności tworzenia z kłopotliwego dziedzictwa przestrogi na przyszłość i uczenia się podstaw myślenia historycznego.
Jak przekonują pomysłodawcy „Projektu dla Pokoju”, to alternatywa wobec niszczenia kultury polskiej w imię fałszywie pojętej idei historii narodowej. Dlatego nadal zachęcają do podpisywania apelu o uratowanie dzieła Dunikowskiego.
[podpisz apel] [„Projekt dla Pokoju” – obejrzyj wideo]
UM Olsztyn