Młodzież z Chateauroux odwiedziła Olsztyn

Wspólne spotkania szkolnej młodzieży to już stały element współpracy między oboma miastami. Tym razem to stolica Warmii i Mazur gościła przyjezdnych z Francji.

Współpraca między Olsztynem a Chateauroux trwa od 1991 roku. To jedno z najdłuższych partnerstw stolicy Warmii i Mazur. Medycyna, kultura, oświata, sport – są tylko niektórymi z dziedzin, w zakresie których współdziałają oba miasta.

Trwająca wymiana młodzieży to element programu Erasmus+. Motywem przewodnim spotkania w Olsztynie jest Mikołaja Kopernik, bowiem w tym roku przypada 550. rocznica urodzin wielkiego uczonego oraz 480. rocznica jego śmierci.

– Współpraca między naszymi miastami to niezwykle piękna karta w ich historii – mówił podczas spotkania w ratuszu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Nie mam wątpliwości, że nasze kontakty będą się rozwijać, jak do tej pory.

Łącznie w wymianie bierze udział 35 osób – 25 z Francji oraz 10 z naszego miasta. W programie pobytu w Olsztynie są m.in. odwiedziny w zamku, w planetarium, kajakowy spływ Łyną, warsztaty kulinarne czy nauka języka polskiego.

– Bardzo dziękujemy za tak miłe przyjęcie nas w Olsztynie – mówili przedstawiciele strony francuskiej. – Jesteśmy pierwszy raz w Polsce i bardzo cieszymy się, że możemy odkrywać nowe zakątki świata.

Przy okazji wizyty w ratuszu młodzież z Chateauroux pytała o zasady funkcjonowania polskiego samorządu czy historię partnerstwa między oboma miastami. Podkreślała także, jak bardzo zielonym miastem jest Olsztyn, dodając, że brakuje jej takich przestrzeni w miejscu zamieszkania.

Przy okazji pobytu w Olsztynie w planach są także wyjazdy do Gdańska i Sopotu oraz do Torunia. Wymiana potrwa do 8 lipca (sobota).

UM Olsztyn


Poprzedni artykuł„Mission: Impossible”, „Oppenheimer”, „Barbie” i wiele innych filmów premierowo w lipcu w Multikinie!
Następny artykułUdoskonalić produkty piekarnicze dla osób z zespołem jelita drażliwego
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze