Olsztyński program wsparcia mieszkańców w leczeniu niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego może być realizowany. Łącznie w ciągu dwóch lat ma z niego skorzystać 66 par.
Zadanie jest niezwykle istotnym krokiem w kierunku pomocy parom, które bezskutecznie starają się o dziecko. Działania zmierzające do rozpoczęcia jego realizacji rozpoczęły się w minionym roku.
– Będą mogły z niego skorzystać kobiety w wieku między 25. a 40. rokiem życia – mówi zastępca prezydenta Olsztyna Ewa Kaliszuk. – Kierujemy zadanie do par, które wyczerpały wszelkie inne możliwości, by mieć potomstwo, przeszły też odpowiednie badania. Dodatkowo uczestnicy programu będą mogli skorzystać z indywidualnego poradnictwa psychologicznego.
Opracowany wówczas – na zlecenie miasta – program uzyskał pozytywną opinię Prezesa Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji. Jednocześnie w przesłanej opinii zostały zawarte uwagi dotyczące poszczególnych elementów programu, które zostały uwzględnione i do niego wprowadzone.
– Realizatorzy programu polityki zdrowotnej zostaną wyłonieni w drodze konkursu ofert – mówi dyrektor wydziału zdrowia i polityki społecznej – Sylwia Rębiszewska-Piątek.
W bieżącym roku na realizację zadania w budżecie miasta zostało zarezerwowanych 200 tys. złotych. Zgodnie z zapisami identyczna kwota ma zostać przeznaczona w roku 2024. To pozwoliłoby na objęcie programem 33 par w każdym z lat.
Zgodnie z danymi Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii niepłodność dotyczy bezpośrednio nawet 1,5 mln polskich par, co stanowi około 20 proc. społeczeństwa w wieku reprodukcyjnym.
UM Olsztyn