Czternasta edycja wydarzenia odbyła się we wtorek i środę (14-15 czerwca) we Wrocławiu. Wśród prelegentów tegorocznego forum był prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
„Współpraca biznesu i samorządów kluczem do budowania nowoczesnych miast przyjaznych obywatelom” – to tytuł tegorocznego spotkania. Włodarze miast, specjaliści administracji samorządowej oraz prezesi i kadra zarządzającą firm działających w obszarze smart city rozmawiali o funkcjonowaniu i zrównoważonym rozwoju aglomeracji aspirujących do bycia „smart”.
Tegoroczna edycja Smart City Forum rozpoczęła się dwiema debatami: Szczyt Miast Europejskich oraz Szczyt Włodarzy Miast Polskich. Później uczestnicy dyskutowali o wpływie technologicznych innowacji na zmianę DNA miast.
Pośród tematów poruszonych drugiego dnia najważniejszym z olsztyńskiego punktu widzenia była ten poświęcony elektromobilności. Uczestnicy rozmawiali m.in. o budowaniu sieci ładowania pojazdów, centrach miast bez spalin i planach samorządów związanych z tym zagadnieniem. W tej dyskusji jednym z panelistów był prezydent stolicy Warmii i Mazur.
– Opracowana przez nas analiza nie wykazała konieczności wdrażania stref czystego transportu – mówił prezydent Piotr Grzymowicz. – Ich wdrożenie jest do rozważenia, ale dopiero po zakończeniu II etapu inwestycji tramwajowej. Dodatkowo na terenie miasta w ostatnich latach nie występują przekroczenia dopuszczalnych emisji szkodliwych substancji do powietrza atmosferycznego, więc ustanowienie takiej strefy powinno być poprzedzone szczegółową analizą.
Prezydent Olsztyna przypomniał, że w stolicy Warmii i Mazur jest teraz 48 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. To oznacza, że taka możliwość jest dostępna w każdym osiedlu.
Dodatkowo potwierdził, że – mimo braku wsparcia rządu z Funduszu Inwestycji Strategicznych – Olsztyn nie nie rezygnuje z zakupu autobusów elektrycznych. Wniosek o dofinansowanie kupna 20 takich pojazdów został złożony do „Polskiego Ładu”, ale nie zyskał uznania decydentów.
UM Olsztyn