Budowa obiektu, w którym działać będzie Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie wchodzi w kolejną fazę. W piątek (10 czerwca) wmurowany został akt erekcyjny budynku.
Obiekt powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy ul. Trylińskiego. Ma być gotowy we wrześniu 2023 roku, natomiast na początku kolejnego roku powinni przenieść się tam naukowcy.
– Swoje miejsce znajdą tam wszystkie zakłady Instytutu PAN usytuowane obecnie w dwóch lokalizacjach w Olsztynie i dwóch w Białymstoku – informuje dyrektor IRZiBŻ PAN, prof. Mariusz Piskuła. – Ułatwi to współpracę między naukowcami, zwiększy potencjał placówki i stworzy optymalne warunki do prowadzenia innowacyjnych badań.
Budowa rozpoczęła się w połowie grudnia 2021 r. Obiekt będzie mieć pięć kondygnacji. Powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 7,5 tys. m2, a kubatura ok. 24 tys. m3. Wartość zadania to ponad 95 mln złotych.
– Nie wątpię, że nowa siedziba Instytutu będzie spełnieniem marzeń kilku pokoleń naukowców – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Jednocześnie ulokowanie nowej siedziby Instytutu przy Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym uważam za znakomity pomysł, tworzący nową przestrzeń do rozwoju nauki w naszym mieście, z opcją przekuwania jej na praktyczne i innowacyjne rozwiązania.
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie prowadzi interdyscyplinarne badania wyjaśniające mechanizmy oddziaływania środowiska, w tym żywności, na jakość życia człowieka i dobrostan zwierząt. Ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego oraz należy do Europejskiej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT Food – partnerstwa nauki i biznesu na rzecz tworzenia innowacji w sektorze rolno-spożywczym.
UM Olsztyn