Od ataku Rosji na Ukrainę Polacy pokazali ogromną solidarność. Wsparliśmy naszych sąsiadów nie tylko symbolicznymi gestami, ale także tonami żywności, leków, odzieży i innych niezbędnych artykułów. Teraz czas usystematyzować tę pomoc.
– Jestem ogromnie podbudowany postawą naszych mieszkańców – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Pokazaliśmy że nie jesteśmy obojętni. Udowodniliśmy, że w trudnych chwilach można na nas liczyć. Dziękuję wszystkim za Wasze serce. Jeśli jeszcze macie możliwość i chęć by pomóc zapraszamy do naszych, oficjalnych punktów.
Olsztyn przy współpracy z Bankiem Żywności uruchamia magazyn do którego będzie można przynieść niezbędne artykuły. Co jest potrzebne?
Okrycia:
* koce zwykłe i termiczne,
* śpiwory,
* podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej.
Środki higieny i czystości:
* płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło,
* dezodoranty,
* pasta do zębów,
* szczoteczki do zębów,
* grzebienie,
* podpaski,
* pampersy,
* pieluchy dla dorosłych,
* papier toaletowy i ręczniki papierowe,
* ręczniki (w tym z mikrofibry),
* worki na śmieci,
* środki dezyfekujące/alkohol do dezynfekcji,
* maski filtrujące lub jednorazowe.
Żywność:
* woda,
* żywność do szybkiego przygotowania (instant),
* batony (w tym energetyczne),
* bakalie, orzechy,
* konserwy,
* makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania,
* narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik).
Inne:
* zapałki,
* baterie, powerbanki,
* oświetlenie, w tym latarki,
* świece,
* zestawy pierwszej pomocy.
Podstawowe środki medyczne:
* witaminy,
* środki przeciwbólowe,
* środki przeciwgorączkowe,
* leki na kaszel i przeziębienie.
– Co ważne, na razie nie zbieramy odzieży – mówi p.o. dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Paweł Micek.
Wszystkie te artykuły można przekazywać do magazynu Banku Żywności przy ul. Gietkowskiej 8. Będzie on czynny od najbliższego poniedziałku (28.02). Pierwszego dnia w godzinach 10:00-16:00, a informację o godzinach funkcjonowania tego puntu w kolejnych dniach będziemy przekazywali na bieżąco.
Jak zostanie rozdysponowana ta pomoc?
– Część artykułów będzie zawieziona do Ukrainy, a część przekazana dla uchodźców, którzy już dotarli do Polski – dodaje Micek.
Uwaga: powstała już też specjalna, oficjalna, rządowa strona internetowa – pomagamukrainie.gov.pl – za pośrednictwem której można pomóc i otrzymać pomoc.
Ponadto od soboty (26.02) na dworcu Olsztyn Główny uruchomiono punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. W jego zorganizowanie zaangażowane są Urząd Wojewódzki i Urząd Miasta Olsztyna przy wsparciu Wojsk Obrony Terytorialnej i wolontariuszy.
– Każdy z ewentualnych uchodźców będzie mógł uzyskać potrzebne informacje, a później znaleźć właściwe dla siebie miejsce, w którym będzie mógł przetrwać tę wojnę – tłumaczy wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki.
Punkt będzie czynny codziennie w godzinach 6:00-21:00 do odwołania.