To przedsięwzięcie, które niezwykle podoba się olsztynianom. Dzięki programowi „Podwórka z Natury” swój wygląd zmieniło już kilkanaście miejsc stolicy regionu.
Rozpoczął się nabór do szóstej już edycji tego oryginalnego zadania. Na zgłoszenia grup sąsiedzkich czekamy do 7 lutego (poniedziałek).
– Podwórka z Natury to program realizowany na obszarze rewitalizacji naszego miasta – przypomina dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna. Justyna Sarna-Pezowicz. – Wspólnie z mieszkańcami zmieniamy oblicza miejskich podwórek. Stawiamy na podwórka, na których roi się od ludzi, ptaków, pszczół i motyli, a nie tylko od samochodów.
Istotą przedsięwzięcia jest nie tylko rewitalizacja w ujęciu odnawiania publicznej przestrzeni. Co najmniej równie istotne jest nawiązanie lub wzmocnienie relacji sąsiedzkich.
– Jeśli marzy Ci się podwórko pełne zieleni, chcesz lepiej poznać swoich sąsiadów, masz pomysły jak niebanalnie i naturalnie urządzić przestrzeń, która będzie zachęcała do spędzania w niej czasu, a przede wszystkim jeśli nie zawahasz się przed wzięciem łopaty we własne ręce, zgłoś podwórko – zachęca Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich.
Zgłoszenia grup sąsiedzkich na specjalnie przygotowanych formularzach będą przyjmowane do 7 lutego (poniedziałek). Wypełniony wniosek z załącznikiem można złożyć w kancelarii Urzędu Miasta Olsztyna (pl. Jana Pawła II 1 lub Knosały 3) albo przesłać podpisany w formie skanu pod adres e-mail: funduszeeuropejskie@olsztyn.eu.
W przypadku pytań zachęcamy kontaktu w godzinach pracy Urzędu Miasta Olsztyna (poniedziałek 8:00-16:00, wtorek-piątek 7:30-15:30). Infrormacji e-mailowych (zukowska.paulina@olsztyn.eu) lub telefonicznych (89 523 64 30; 89 527 31 11, wew. 393) udzieli Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich.
W latach 2017-2021 metamorfozie poddanych zostało 13 podwórek. Łączna kwota, jaka została przeznaczona na ten cel z budżetu miasta to ponad 250 tys. zł. Program „Podwórka z Natury” jest realizowany przy wsparciu merytorycznym Katedry Architektury Krajobrazu i Agroturystyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Jak zmieniały się te podwórka obrazują zdjęcia przygotowane przez stowarzyszenie Blur na pięciolecie programu. Zachęcamy do zapoznania się z fotografiami, które mogą stać się inspiracją przemian, jakie dokonały się w wielu częściach Olsztyna.
[szczegółowe informacje o programie] [formularz zgłoszeniowy] [obszar rewitalizacji Olsztyna] [zdjęcia podwórek na stronie stowarzyszenia Blur]
UM Olsztyn