Do końca września trwać będzie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W drogę ruszyli rachmistrzowie, którzy pomogą dopełnić formalności tym, którzy jeszcze się nie spisali.
Trwa uzupełniający nabór na rachmistrzów. Kandydaci, którzy zgłoszą chęć pracy przy Spisie, przejdą odpowiednie szkolenie, które zakończy się egzaminem. Aby go zdać wymagane jest co najmniej 60 proc. poprawnych odpowiedzi. Najlepsi zostaną powołani na rachmistrzów spisu. Na zgłoszenia czekamy do 9 lipca.
Jakie są najważniejsze wymagania? Należy mieć ukończone 18 lat, co najmniej średnie wykształcenie, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie oraz nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
[co zrobić, by zostać rachmistrzem?]
Wypełnienie internetowego formularza – to podstawowa metoda realizowanego właśnie spisu. Można to zrobić z domu, ale można też skorzystać z punktu w Urzędzie Miasta Olsztyna albo z organizowanych co pewien czas na terenie miasta.
Poza samospisem, osoby, które nie mają możliwości wypełnienia ankiety w sieci, mogą zostać spisane przez rachmistrzów telefonicznie albo podczas bezpośredniej wizyty w domu mieszkańca. Ta ostatnia forma zaczęła działać pod koniec czerwca.
– Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym – informuje Główny Urząd Statystyczny.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi. Udział w wywiadzie jest obowiązkowy. Każdy rachmistrz spisowy ma identyfikator, a na nim:
* imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
* numer identyfikatora oraz hologram,
* nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
* podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
* okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
W razie wątpliwości łatwo można potwierdzić tożsamość rachmistrza. Można to zrobić na kilka sposobów:
* poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie Spisu,
* poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
* w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.
Do wzięcia udziału w spisie są zobowiązani mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy. Poza tym obowiązek dotyczy stałych mieszkańców naszego kraju, którzy w czasie badania przebywają za granicą.
[strona internetowa Narodowego Spisu Powszechnego]
UM Olsztyn