Miejscy radni zdecydowali w środę (30 czerwca) o udzieleniu z wotum zaufania i absolutorium prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi. Głosowanie poprzedziła dyskusja nad Raportem o stanie miasta.
To już trzeci raz, gdy jedno z najważniejszych głosowań dla samorządu poprzedza przygotowanie, a potem rozmowa o raporcie. Celem dokumentu jest zwiększenia udziału mieszkańców w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.
– Raport odnosi się do stopnia realizacji polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego – przewodniczący zespołu, który przygotowywał dokument, sekretarz miasta Stanisław Gorczyca.
Wyjściowy materiał został poddany starannej selekcji, a główny wysiłek położono na pokazanie najistotniejszych danych i wskaźników dotyczących kluczowych obszarów funkcjonowania miasta. Intencją było pokazanie dorobku Olsztyna i zmian, jakie dokonały się na przestrzeni roku 2020 w sposób maksymalnie skondensowany, czytelny i zawężony do najważniejszych spraw, istotnych dla jego mieszkańców. Ważne jest, był zrozumiały także dla osób mniej zorientowanych w problematyce samorządowej.
Raport podzielony jest na sześć głównych części. W poszczególnych rozdziałach omawiane są kluczowe dla funkcjonowania zagadnienia, m.in. zadania realizowane przez Prezydenta Olsztyna, sprawozdanie z realizacji strategii miasta czy budżetu obywatelskiego.
– Niestety, rok 2020 jest bardzo trudny do oceny ze względu na pandemię koronawirusa i dotkliwe restrykcje będące jej pochodną – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Patrząc na dane udostępnione w Raporcie można stwierdzić, że w wielu obszarach doszło do wyraźnego spowolnienia. Trzeba jednak podkreślić, że widać także wyraźnie działania podejmowane w celu minimalizowania negatywnych skutków pandemii COVID-19.
Niezależnie od tego zrealizowany został szereg zadań. W 2020 roku realizowano 96 projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych – z programów zarówno unijnych, jak i krajowych. Całościowa kwota dofinansowania wyniosła ponad 857 mln zł. Najwięcej zadań dotyczyło edukacji oraz zdrowia i pomocy społecznej – odpowiednio 34 i 33.
W głosowaniu dotyczącym udzielenia Prezydentowi Olsztyna wotum zaufania 16 radnych było za, przeciw siedmiu, jedna osoba się wstrzymała. W przypadku absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za 2020 rok 16 osób zagłosowało za, sześć było przeciw, a dwie wstrzymały się od głosu.
UM Olsztyn