Takie badanie realizowane jest co dziesięć lat. Już 1 kwietnia (czwartek) zacznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.
Wyniki spisu stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw. Są wykorzystywane przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, zabezpieczenia społecznego, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno-ściekowej.
– Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych – wyjaśniają przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego. – Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.
Udział w spisie jest obowiązkowy. Objęci są nim mieszkańcy Polski (zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy) oraz stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.
Jest kilka metod, aby wypełnić obowiązek:
* samospis internetowy: wystarczy wejść na stronę GUS spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy. Jeżeli ktoś nie może tego zrobić we własnym zakresie, powinien odwiedzić najbliższy urząd gminy;
* spis przez telefon: należy zadzwonić na infolinię pod nr tel. 22 279 99 99;
* spis bezpośredni: w przypadku braku możliwości spisania się przez Internet lub przez telefon, rachmistrz zrobi to bezpośrednio.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do końca czerwca. Szczegółowe informacje na jego temat oraz pytania, jakie na jakie będzie trzeba odpowiedzieć można znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Poradę w sprawie spisu można też uzyskać pod numerem telefonu infolinii 22 279 99 99.