Trwają przygotowania do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Osoby, które chciałyby zostać rachmistrzami, mogą zgłaszać swoje kandydatury do 9 lutego (wtorek).
Celem spisu jest poznanie jak najpełniejszego obrazu kraju dotyczącego m.in. ludności, jej rozmieszczenia, sytuacji demograficznej czy ekonomicznej. Rachmistrzowie będą prosić o podanie szeregu danych, takich, jak np. wiek, wykształcenie, aktywność zawodowa, informacje o mieszkaniach.
Aby zostać rachmistrzem, należy mieć ukończone 18 lat, co najmniej średnie wykształcenie, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie oraz nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Rachmistrzowie będą przeprowadzać wywiady bezpośrednio lub telefonicznie – w zależności od sytuacji epidemiologicznej związanej z COVID-19.
[co zrobić, żeby zostać rachmistrzem?]
Zgłoszenia będą przyjmowane do 9 lutego w budynku Urzędu Miasta w Olsztynie przy pl. Jana Pawła II 1 (w godzinach pracy urzędu). Można je także przesłać pocztą elektroniczną pod adres e-mail: organizacja@olsztyn.eu lub przez platformę ePUAP, a także tradycyjną pocztą (Urząd Miasta Olsztyna, Wydział Organizacji i Kadr, pl. Jana Pawła II 1, 10-101 Olsztyn). Formularz zgłoszenia można pobrać na stronie Biuletynu Informacji Publicznej lub w Urzędzie Miasta Olsztyna w portierni przy głównym wejściu do ratusza.
Narodowy Spis Powszechny ma potrwać od 1 kwietnia do 30 czerwca.