Oryginalna, interaktywna wystawa w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. To okazja, by przekonać się, że matematyka znajduje praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach aktywności człowieka.
Odpowiedź na pytanie czym jest matematyka – wbrew pozorom – wcale nie jest łatwa i jednoznaczna. Na potrzeby wystawy „Wszystko jest liczbą” definicja została mocno uproszczona – to nauka o kształtach i liczbach. Dlatego ekspozycja została podzielona na dwie części: „Język natury” oraz „Liczby wokół nas”.
– Tematyka jest prezentowana za pomocą samodzielnie wykonywanych doświadczeń, a jej zwiedzanie to nauka przez zabawę – mówi dyrektor OPiOA, Jacek Szubiakowski. – Dzięki prezentowanym eksponatom nauka matematyki staje się znacznie ciekawsza i łatwiejsza.
„Wszystko jest liczbą” jest kontynuacją cyklu edukacyjnych wystaw interaktywnych, rozpoczętego przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2000 roku wystawą „Nauki dawne i niedawne”. Była to pierwsza inicjatywa tego typu zrealizowana w Polsce.
– Na ekspozycji można m.in. przeprowadzić dowód na twierdzenie Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy – opowiada dyrektor Szubiakowski. – Celem projektu jest popularyzowanie matematyki, ukazanie, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia. Ma uświadomić widzom, że niemal każda aktywność ma związek z matematyką.
Wystawę będzie można odwiedzić w Olsztynie do 12 lutego 2021 roku na górnym holu planetarium (al. Piłsudskiego 38). Godziny wejść: od poniedziałku do niedzieli 9:30 10:30; 11:00 12:00; 12:30 13:30; 14:00 15:00; 15:30 16:30. Bilet kosztuje 8 zł.