Trwa VIII edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. – Zapraszam do udziału w głosowaniu, każdy głos ma znaczenie – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.
Dotychczas poprzez stronę internetową OBO zagłosowało ok. 4,5 tys. osób, które oznaczyły łącznie ponad 9,2 tys. projektów. Do tego należy doliczyć tradycyjne złożone głosy, oddane na papierowych kartach, które trafiają do specjalnie oznakowanych urn, znajdujących się w ratuszu.
– Każdy mieszkaniec może oddać po trzy głosy na projekty miejskie i trzy na projekty osiedlowe – mówi dyrektorka Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna, Aneta Szpaderska. – Projekt, któremu chcemy przyznać najwięcej punktów wpisujemy na pierwszym miejscu i tym samym dajemy mu trzy punkty, kolejne mają adekwatnie po dwa i jeden punkt.
Te z propozycji, które dostaną największą liczbę punktów, będą realizowane w następnym roku. Na zadania osiedlowe przeznaczono ponad 4,5 mln złotych, które zostały podzielone w zależności od liczby mieszkańców. Najwięcej do dyspozycji będą mieć Jaroty (ponad 318 tys. zł), najmniej – Kortowo (prawie 158 tys. zł). W przypadku projektów ogólnomiejskich pula wynosi dwa mln zł.
– Zachęcamy, by głosować na platformie glosujobo.olsztyn.eu – dodaje Katarzyna Zarecka z Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna. – To najłatwiejszy sposób wzięcia udziału w OBO.
W tym roku na listę trafiło 96 spośród niemal 150 zgłoszonych wniosków. Głosowanie potrwa do 16 października (piątek).
Najważniejsze zasady OBO 2021
* Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Miasta Olsztyna.
* Każdy mieszkaniec Olsztyna może poprzeć w głosowaniu: maksymalnie trzy projekty z listy projektów miejskich oraz maksymalnie trzy projekty z listy projektów osiedlowych.
* Wybrane projekty z listy projektów miejskich i z listy projektów osiedlowych, będą otrzymywać kolejno – 3 punkty, 2 punkty lub 1 punkt.
* Wszystkie projekty musisz wybrać w trakcie jednego głosowania! Jeżeli zakończysz głosowanie, powrót do platformy i oddanie głosu będzie już niemożliwe.
* Aby prawidłowo oddać głos należy podać: imię i nazwisko, PESEL, a także potwierdzić zawarte oświadczenia.
* W celu weryfikacji oddania głosu należy wprowadzić w określone pole numer swojego telefonu komórkowego.
* Na wskazany numer telefonu głosujący otrzyma SMS-em kod weryfikacyjny, który należy wpisać w kolejne pole.
* Jeden numer telefonu można wykorzystać do zweryfikowania maksymalnie 5 głosów.