Ekologiczne dobre praktyki z Olsztyna

Stolica Warmii i Mazur w publikacji „Eco-Miasto 2020. Energia Zmian”. Wydawnictwo jest zbiorem dobrych praktyk zrealizowanych w polskich miastach i podsumowaniem ekologicznych trendów przygotowanym przez Ambasadę Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID Warszawa.

Autorzy publikacji wyróżnili nasze miasto za reaktywację sieci tramwajowej. To doskonale wpisuje się w coraz powszechniejsze działania, których celem jest przeciwdziałanie szeroko rozumianemu kryzysowi klimatycznemu.

– Miasta wciąż szukają sposobów na rozładowanie natężenia ruchu drogowego – czytamy w wydawnictwie. – W Olsztynie droga do zrównoważonego systemu transportowego prowadzi poprzez rozbudowę systemu komunikacji miejskiej. W tym celu, po 50 latach, przywrócono tam ruch tramwajowy.

Zauważony został szereg zmian, jakie przeszło nasze miasto przy okazji realizacji projektu. To m.in. zakup tramwajów, modernizacja miejskiej infrastruktury i przestrzeni oraz szereg udogodnień, z jakich mogą korzystać mieszkańcy. To wszystko zostało uznane za przykład dla innych miast i miejscowości jak myśleć o zrównoważonej mobilności. Poza Olsztynem w publikacji zostały wyróżnione jeszcze cztery inne samorządy, z których pomysłów warto korzystać. To Gdynia (efektywność energetyczna), Lublin (gospodarka wodna), Białystok (gospodarka odpadami) i Słupsk (zieleń miejska).

Wraz z premierą publikacji ruszył  Geoportal Eco-Miasto. Można w nim znaleźć interaktywną mapę najlepszych rozwiązań ekologicznych wprowadzanych w polskich miastach. Wskazane praktyki to dorobek miast zgromadzonych wokół projektu Eco-Miasto. Celem jest zestawienie sprawdzonych rozwiązań wdrażanych w samorządach, prezentacja zmian, które zachodzą w  Polsce w ostatnich latach oraz wzajemne inspirowanie do działań proekologicznych.

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto zostało przesunięte ze względu na pandemię koronawirusa na 21 września. Do jej VII odsłony 59 miast zgłosiło 90 projektów. Stolica Warmii i Mazur w jest oceniana w kategoriach: zieleń miejska, gospodarka wodna i mobilność zrównoważona.

Olsztyn znalazł się wśród laureatów konkursu w 2018 roku.

[publikacja „Eco-Miasto 2020. Energia Zmian”] [Geoportal Eco-Miasto] [strona konkursu Eco-Miasto]

Poprzedni artykułDomowy warsztat kulinarny
Następny artykułWsparcie samorządu województwa na sołeckie inicjatywy
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze