Rozpoczęły się prace nad olsztyńskimi łąkami kwietnymi. W najbliższym czasie takie kolorowe obszary powstaną w pięciu lokalizacjach stolicy Warmii i Mazur.
Pełne życia, barw, zapachów i pożywienia – takie w ogromnym skrócie są łąki kwietne. Jednocześnie pomagają chronić środowisko, ochładzają powietrze i stają się rezerwuarami wody. Takie miejsca to nie tylko ekologia i estetyka, ale też edukacja.
– Mieszkańcy będą mogli nacieszyć oczy barwnymi kwiatami i obserwować piękno owadów je odwiedzających – uzasadniali zgłoszony do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego projekt jego inicjatorzy. – Skorzystają także rodzice z dziećmi lub nauczyciele z uczniami, chcący przybliżyć podopiecznym zagadnienia związane z bioróżnorodnością i ekologią.
Łąki są zakładane w pięciu miejscach: w Parku Centralnym, u zbiegu al. Piłsudskiego z ul. Obiegową, wzdłuż ul. Sielskiej koło zjazdu w ul. Kapitańską, przy Tuwima (koło Galerii Warmińskiej) oraz przy zbiegu Janowicza/Mroza. Obsiany obszar to łącznie ok 7,6 tys. m2. Na łąkach swoje miejsce znajdą m.in. chabry, złocienie, krwawniki, maki.
To jednak nie wszystko. Na każdej z łąk ustawiony zostanie bowiem hotel dla owadów. Będą to domki zamocowane na dwóch drewnianych słupach, na wysokości ok. 50 cm nad ziemią. Tył będzie zabudowany deskami, natomiast front otwarty, zabezpieczony siatką bez ostrych krawędzi. Hotel będzie podzielony na 9 kwater.
Koszt prac to ok. 111 tys. złotych.