Z przyjemnością zapraszamy na wykład Ks. PRZEMYSŁAWA „KAWY” KAWECKIEGO SDB w ORANŻERII KULTURY w Lidzbarku Warmińskim. Druga Wojna Światowa przetoczyła się przez Warmię zimą i wiosną 1945 r., a jej wydarzenia miały przebieg gwałtowny, burzliwy i niejednokrotnie tragiczny. Pozostało tu do dziś wiele frapujących śladów i pamiątek wojennych: Kwatera „Wilczy Szaniec”, kompleks w Mamerkach (z Bursztynową Komnatą?), Pozycja Olsztynecka, wiele pojedynczych bunkrów, schronów i stanowisk bojowych, liczne pojazdy wojskowe zatopione w bagnach i jeziorach, wojenne cmentarze i samotne groby a także tajemnicze fortyfikacje TRÓJKĄTA LIDZBARSKIEGO. Była to pierwsza pozycja obronna budowana w Prusach Wschodnich po I wojnie światowej, która dużą rolę odegrała między lutym a kwietniem 1945 r., kiedy wycofująca się 4 Armia pod dowództwem generała Friedricha-Wilhelma Müllera toczyła tu zacięte walki z wojskami 3. Frontu Białoruskiego.
Do dziś jej pozostałości widoczne są w terenie, ukryte w lasach między Lidzbarkiem Warmińskim a Ornetą. O nich właśnie opowie ks. PRZEMYSŁAW „KAWA” KAWECKI SDB – pasjonat wojennej historii Warmii i Mazur, prowadzący kanał „Mazurskie tajemnice” na You Tube, gdzie zamieszcza pasjonujące filmy dotyczące, między innymi, działań wojennych w Prusach Wschodnich.
Serdecznie zapraszamy 7.11 – wtorek – godz. 18.00 na wykład dotyczący tych umocnień, które choć leżą niedaleko często pozostają nieznane i nierozpoznane.
WOJNA, SHOAH I PAMIĘĆ – cykl wydarzeń z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Anna Puszcz