Co roku w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim realizowane są projekty o tematyce ekologicznej. W tym roku projekt odbywał się pod hasłem „Co wiecie o EKO ŚWIECIE”.
Zajęcia o różnorodnej tematyce były przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Czas spędzaliśmy twórczo i z szacunkiem dla przyrody. Pomogły w tym rodzinne warsztaty, na których wykorzystywaliśmy surowce wtórne: stare ubrania, tekturę, a nawet styropian. Część materiałów przekazali mieszkańcy Lidzbarka – zbierali tekturowe rurki po ręcznikach kuchennych, resztki tapet i niewykorzystanych włóczek. Z tych „niepotrzebnych” rzeczy powstały m.in. pocztówki, okładki do książek, litery, torby, „zaczarowane zagrody” dla pingwinów.
Letnia edycja warsztatów Ludzie kartki piszą, miała hasło przewodnie Kartka – tapeta – planeta. Uczestnicy tworzyli pocztówki z resztek tapet, które zalegały w naszych domach. Prowadząca warsztaty, plastyczka – Grażyna potrafi tak zainspirować, że z każdego materiału uczestnicy wyczarowują cudne prace. Tak było i tym razem. Tapeta? Kolory, wzory i faktura – wspaniały materiał do prac plastycznych. Powstały panoramy Lidzbarka Warmińskiego – zielonego, przyjaznego ludziom i przyrodzie. Uczestnicy pozostawili część pocztówek w Oranżerii – można je było podziwiać na ekspozycjach. Niektórzy wysłali kartki rodzinie jako pamiątkę z Lidzbarka Warmińskiego – z pewnością bardzo się ucieszyli!Na warsztatach z Anną Jarecka Salamon było kolorowo. Były literki, mnóstwo włóczek, a przede wszystkim niezwykła Ilustratorka. Jej pasja, uśmiech, udzieliły się wszystkim. Anna Jarecka Salamon jest autorką ilustracji do „Literkowej książki” i „Cyferkowej książki”. Artystka tworzy w niecodzienny sposób – szydełkuje, robi na drutach, układa kompozycje, a fotografie tych dzieł obrazują teksty Alicji Krzanik.Cieszy nas, że na warsztaty przybyły całe rodziny. Jak się okazuje „nitka, włóczka” może połączyć pokolenia i być pretekstem do wspólnego spędzania czasu. Dziewczyny 16+ pod okiem autorki ozdabiały włóczką, szydełkowymi aplikacjami, pomponami, płócienne torby. Torebka to nieodzowny towarzysz każdej kobiety. Niepowtarzalne, autorskie, torby będą przydatną i atrakcyjną pamiątką.Agnieszka Żelewska – autorka ilustracji autorka ilustracji m.in. do książki „Zaczarowana zagroda”, opowiadała o pingwinach i innych zwierzętach zagrożonych wyginięciem, które żyją na Antarktydzie. Zadaniem młodszych uczestników było zbudowanie zagrody dla własnego pingwina, starsi projektowali okładki książek. W królestwie wiecznej zimy królował biały kolor styropianu. Lód udawały srebrzyste tektury, które były odzyskanymi opakowaniami po artykułach przemysłowych.
Jak się okazuje, surowce wtórne można wykorzystać na wiele sposobów. Dzięki prowadzącym warsztaty Artystkom powstały przedmioty nie tylko użyteczne, ale i piękne. Zależy nam by propagować wykorzystywanie materiałów recyklingowych w życiu codziennym. Można z nich stworzyć zabawki, ozdoby, tchnąć nowe życie w stare ubrania, a nawet tworzyć dzieła sztuki.
Projekt Co wiecie o EKO ŚWIECIE jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Anna Puszcz