Szanowni Państwo, letni czas spędzamy w otoczeniu przyrody – odpoczywamy i uczymy się.W ramach projektu Co wiecie o EKO ŚWIECIE w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim organizujemy warsztaty, zajęcia edukacyjne i spotkania związane z poznawaniem przyrody i jej ochroną. Spotykamy się z ekologami, leśnikami, autorami książek.
Paweł Ulaniuk – leśnik z „Czarnego Lasu” w Nadleśnictwie Bartoszyce, jest miłośnikiem przyrody, którą utrwala na pięknych fotografiach. Podczas spotkania z Pawłem Ulaniukiem zgłębialiśmy wiedzę o świecie fauny regionu Warmii i Mazur; poznaliśmy ciekawe przykłady m. in. płazów czy gadów. Prezentacja multimedialna uchyliła nam rąbka tajemnicy życia zwierząt, ich miejsc zamieszkania, obyczajów godowych. Wiedza Pawła i pasja, którą się z nami dzielił, zauroczyła Odbiorców. Na świecie żyje ponad 1,3 miliona gatunków zwierząt, natomiast w Polsce liczbę tę szacuje się na około 57 000. Ile gatunków liczy fauna Lidzbarka Warmińskiego i jego najbliższych okolic? Na pewno jest to kilkadziesiąt tysięcy. Paweł Ulaniuk opowiedział zaledwie o jednym gatunku: ssaka, ptaka, gada, płaza i bezkręgowca. Aż trudno uwierzyć, jak niezwykła potrafi być przyroda – zwierzęta żyją tuż obok nas, a tak niewiele wiemy o ich zwyczajach.Bioróżnorodność wymaga ochrony, jednak zdarzają się gatunki kłopotliwe, jak inwazyjny ślimak – ślinik luzytański.
Daniel Kocuj – eko podróżnik, autor książki BIKEowa przygoda. Dzięki Danielowi poznawaliśmy odległe kraje. Spotkanie rozpoczęło się powitaniem w języku Suahili. Podróżnik opowiadał o swojej wyprawie życia – rowerem z Sydney do Szczecina. Od czego rozpoczął? Od budowy roweru, który od pierwszej do ostatniej śrubki skonstruował samodzielnie! Daniel Kocuj zadbał również o ekologiczny wymiar wyprawy. Uczestniczył w budowie samowystarczalnego domu pasywnego w środku dżungli z materiałów odzyskanych. Nauczył się mówić: „Nie chcę plastikowej torby” w kilku językach, z czego szybko stał się znany. Podróżnik przejechał rowerem nie tylko Australię, która była chrztem bojowym. Zwiedził także Indonezję, Malezję, Tajlandię, Birmę, Indie. Podkreślił, jak bardzo nie doceniamy, że jednak wywodzimy się z bogatego kraju. Bieda zwiedzanych miejsc, a zarazem niespotykana gościnność tubylców uczyły pokory. Przetrwanie wyprawy to również umiejętności wykorzystania dóbr natury, np. cukier można było zlizywać z wybranych kwiatów, a białko pozyskiwać z raków. Spotkanie miało charakter interaktywny, odbyło się w żywym kontakcie z publicznością, która spontanicznie reagowała na interesujące opowieści podróżnika – ekologa.Odbywają się też warsztaty, w których chętnie uczestniczą dzieci, młodzież i całe rodziny.Warsztaty „Eko podróże małe i duże” dla Dużych i Małych. By wyruszyć w podróż potrzebowaliśmy materiałów recyclingowych i wyobraźni! Ze starych gazet potrafimy skonstruować statki, z tekturowych rurek – tratwę, a dzięki książkom można poznać cały świat. Na warsztatach „Eko, eko niedaleko” badaliśmy przyrodę wszystkimi zmysłami. Sprawdzamy co rosło w dawnych ogrodach biskupich wokół Oranżerii, a co rośnie dziś. Uczymy się rozpoznawać drzewa, rośliny, szukamy przyrodniczych skarbów, z których tworzymy eko kompozycje. Poznajemy też Dziką Warmię – Zwierzaki skrzydlate i kudłate. Maleńka biedronka, oglądana przez lupę wygląda niezwykle! Eko – naprawdę jest niedaleko! Chodzimy na wycieczki, nad rzekę Łynę i Symsarnę, odwiedzamy miejskie parki i pobliskie lasy. Lidzbark Warmiński zazielenia się z każdym dniem i emituje coraz więcej świeżego powietrza.
Przed nami kolejne spotkania, przeznaczone dla dorosłych i młodszych uczestników. W bibliotece czekają na Was książki o tematyce przyrodniczej. Mali i duzi mogą skorzystać z kącików czytelniczych, a przy sprzyjającej pogodzie – poczytać na łonie natury.
Projekt Co wiecie o EKO ŚWIECIE jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Anna Puszcz