Wczoraj (4 marca 2020 r.) Wojewoda Warmińsko-Mazurski nałożył na podmiot leczniczy pn. Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu (ul. Komeńskiego 35), obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości od dnia 4 marca 2020 r. (obowiązek dotyczy budynku przy ul. Żeromskiego 22) w celu przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Decyzja została podjęta w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem, w celu podjęcia skutecznych działań mających na celu udzielenie pomocy medycznej (świadczeń zdrowotnych) osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
W związku z tym, podejmuje się decyzję o niekierowanie do szpitala miejskiego w Elblągu pacjentów, którzy mieliby trafić na oddział Anestozjologii i Intensywnej Terapii, oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, oddział Położniczo – Ginekologiczny z Pododdziałem Neonatologicznym oraz oddział Chorób Płuc. Od chwili podpisania decyzji ograniczana będzie liczba pacjentów na w/w oddziałach.
Oprócz szpitala w Elblągu postawiony w stan podwyższonej gotowości jest w dalszym ciągu Szpital w Ostródzie S.A. (ul. Władysława Jagiełły 1).
Zakaz odwiedzin w Szpitalu Wojewódzkim
Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2019 poz. 1127 ze zm.) z powodu zagrożenia epidemiologicznego, mając na względzie bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów,decyzją Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu od dnia 05.03.2020 r. do odwołania – WSTRZYMUJE SIĘ ODWIEDZINY u pacjentów hospitalizowanych we wszystkich Oddziałach Szpitala. W przypadkach koniecznych, w poszanowaniu praw pacjenta, dopuszcza się odwiedziny maksymalnie 1 osoby zdrowej (bez objawów jakiejkolwiek infekcji). Odwiedziny takie możliwe są wyłącznie po uzgodnieniu z lekarzem dyżurnym Oddziału.