Drogie artystki, artyści i osoby artystyczne, zapraszamy was do wzięcia udziału w OPEN CALL’u, który organizujemy przy okazji realizacji wystawy “NADAWCA: Paweł Petasz / ODBIORCA: cały świat” (26.09-17.11.2024). Jest to zaproszenie dla wszystkich was bez wyjątku, do których dociera ta informacja, ponieważ wystawę realizujemy w duchu MAIL ART’u, stosując się do jego zasad, instrukcji i protokołów, dlatego wysyłamy w świat zaproszenie dla całej społeczności artystycznej do przysłania do nas swoich prac tradycyjną drogą pocztową!
ZASADY NASZEGO OPEN CALLA:
– no jury
– no entry fee
– technique: free (postcard, letter)
– all works are exhibited
DEADLINE: 13.09.2024
Adres do wysyłki dzieła:
Centrum Sztuki Galeria EL
ul. Kuśnierska 6,
82-300 Elbląg,
POLAND
(z dopiskiem ART IS CONTACT)
Naszą wystawą pragniemy przywołać historię ruchu artystycznego, jakim był MAIL ART, który stanowił od przełomu lat 60. i 70. jeden z wiodących nurtów sztuki konceptualnej, ze szczególnym uwzględnieniem sylwetki polskiego awangardzisty w tym zakresie, Pawła Petasza. Był to artysta pełniący w owym czasie funkcję kierownika Centrum Sztuki Galeria EL, dzięki któremu instytucja posiada pokaźne archiwum dzieł „sztuki poczty” z tamtego okresu, która nie była wcześniej publicznie prezentowana. Kompozycję wystawy tworzyć będą materiały archiwalne z zasobów Galerii EL oraz prywatne zbiory rodziny Pawła Petasza, a także artystów, jego przyjaciół pozostających z nim w „twórczej międzynarodowej korespondencji”. Do naszej wystawowej narracji chcemy “wpleść” również prace współczesnych artystów i artystek, stąd pomysł na OPEN CALL, aby stworzyć dla wszystkich osób artystycznych, możliwość przesłania do nas swoich prac i wejścia w twórczy (pocztowy) dialog z twórczością Pawła Petasza. Jak mówiło jedno z haseł innego open call’a sprzed kilku dekad: “Time is not linear, and neither is mail art”, stąd podjęcie się tego zadania, które będzie próbą odpowiedzenia sobie też na pytanie – czy we współczesnym świecie, w dobie internetu, szybkiej mobilności, nowych mediów i technologii, “sztuka poczty” ma szansę ponownie zaistnieć?
Grzegorz Dziamski pisał w swoim artykule, że “mail art był zjawiskiem charakterystycznym dla sztuki lat 70., obok sztuki feministycznej, performance, sztuki video czy sztuki ziemi. O ile jednak wszystkie te zjawiska znalazły dzisiaj swoje miejsce w świecie sztuki, to mail art pozostał poza instytucjami świata sztuki, w rozlicznych archiwach, które są dzisiaj porządkowane i opracowywane. Jakie jest znaczenie i artystyczna wartość tych archiwów?” (1)
Realizując naszą wystawę “NADAWCA: Paweł Petasz / ODBIORCA: cały świat”, dołączymy do grona osób, które wciąż szukają odpowiedzi na to pytanie, nie rezygnując ze swojego entuzjazmu i wiary w to, że ART IS CONTACT, niezależnie od tego, jakimi narzędziami i praktykami posługują się artyści i artystki, żeby „skontaktować się” ze swoją publicznością. Tym razem wybraliśmy formę MAIL ART’u mając nadzieję, że będzie ona również atrakcyjną zachętą do stworzenia dzieł przez współczesne artystki i artystów, do czego bardzo zachęcamy!
Z pozdrowieniami,
Emilia Orzechowska, Maciej Bychowski, Mateusz Florczak
PS. Zapraszamy również do przeczytania tekstu Mateusza Florczaka, naszego archiwisty, który przybliża idee mail art’u, nakreślając szerszy kontekst tego zjawiska. Artykuł znajdziecie pod linkiem: https://galeria-el.pl/project/mail-art-sztuka-poczty/
Agata Marcinkowska-Fedeczko
Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu