Od pożegnania Prezydenta Henryka Słoniny zaczęło się wczorajsze (4 marca) spotkanie w ramach cyklu Elbląg na dużym ekranie. Widzowie obejrzeli okolicznościowy film dotyczący prezydentury Henryka Słoniny, a następnie odbył się seans poświęcony elblążanom i ich losom we wczesnych latach powojennych. Wyświetlony został film pt. „Przychodźcy”.
Prowadzący spotkanie Juliusz Marek przygotował film-wspomnienie Prezydenta Henryka Słoniny. Był to zapis wywiadu z byłym Prezydentem z 2010 r. Widzowie mogli przypomnieć sobie, jak wówczas wyglądał Elbląg, jakie plany na przyszłość snuł samorządowiec.
W spotkaniu uczestniczył Antoni Czyżyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu oraz Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.
Premiera filmu „Przychodźcy” odbyła się 13 listopada. Film składa się z kilkunastu opowieści elbląskich Pionierów o Elblągu lat 40-tych i 50-tych, przesiedleniach, poszukiwaniu nowego miejsca do życia, oswajaniu obcego miasta. Autorami filmu są elblążanie – Aleksandra Bielska i Jakub Strumiński.
Widzowie otrzymali też przewodnik pt. „Elbląg oswojony”, przygotowany przez Karolinę Śluz. Przewodnik to pięć osobistych i niezwykłych spacerów po Elblągu, po miejscach i zaułkach niekoniecznie reprezentacyjnych, ale na pewno z „duszą” i historią.
Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie – seans pt. „Cienie i ślady” – historia Żydów w Elblągu odbędzie się 1 kwietnia o godz. 18.00 w Kinie Światowid. Wstęp wolny.
Organizatorzy cyklu: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu i telewizja TRUSO.TV, partnerzy – Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne. Patroni medialni to Dziennik Elbląski oraz Elbląska Gazeta Internetowa „portEl.pl”.