Od kilku tygodni grupa niezależnych obywateli Elbląga zbierała niezależnie od jesiennej pogody podpisy w celu organizacji referendum dotyczącego przyjmowania nielegalnych migrantów do naszego miasta. Dziś, 6 grudnia, podpisy zostały złożone w Biurze Rady Miasta. Zebrało się tak wiele osób do pomocy, że w bardzo krótkim czasie uzbierano ponad 400% podpisów więcej niż wymagana norma.
Obywatele Elbląga chcą mieć głos w tej sprawie
Sprawa tworzenia centrów migracyjnych w 49 byłych miastach wojewódzkich poruszyły opinię publiczną w październiku. Grupa inicjatywna w Elblągu szybko się zorganizowała i postanowiła szybko uruchomić procedurę powalczenia o obywatelskie lokalne referendum w tej sprawie zanim będzie za późno. Lokalne referendum to neizwykle cenna rzecz dla elblążan, gdyż w przeciwieństwie do referendów krajowych nie jesteśmy uzależnieni od frekwencji w innych miastach Polski. O sprawie zbiórki podpisów pisaliśmy w artykułach poniżej:
Wkrótce w Elblągu i Olsztynie mogą powstać Centra dla migrantów! – Bogaty Region
Organizatorzy zbiórki podpisów dziękują każdemu kto podpisał się pod akcją organizacji referendum. Szczególne podziękowania również dla tych, którzy poświęcili swój czas wolny po to by pomóc zebrać tak dużą ilość podpisów– mówią nam organizatorzy inicjatywy.
W skład grupy inicjatywnej wchodzili m.in. przedstawiciele koła Konfederacji Korony Polskiej, MEGA Elbląg, Ruchu Narodowego oraz Stowarzyszenie Elbląskich Patriotów oraz liczna grupa elblążan.
Poniżej treść oświadczenia od organizatorów akcji:
Szanowni Państwo,
9 października br. grupa inicjatywna składająca się z członków elbląskiego koła Konfederacji Korony Polskiej, Elbląskich Patriotów, MEGA Elbląg i Ruchu Narodowego powołała Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej dot. potrzeby zasięgnięcia opinii mieszkańców Elbląga w drodze referendum dotyczącej przyjęcia imigrantów na terenie miasta Elbląg. Tego dnia zarejestrowaliśmy komitet i przekazaliśmy Przewodniczącej Rady Miejskiej projekt uchwały. Jako autorzy projektu uchwały nie wartościujemy w nim czy przyjęcie nielegalnych uchodźców relokowanych z krajów Europy Zachodniej jest korzystne dla Elbląga czy może jest niebezpieczne dla elblążan. Naszym priorytetem jest możliwość wypowiedzenia się jako społeczeństwo na poziomie lokalnym w ważnych dla nas kwestiach.
Od 7 listopada (po weryfikacji dokumentów przez Urząd) rozpoczęliśmy zbieranie podpisów elblążan mających czynne prawo wyborcze, którzy popierają naszą inicjatywę. Zbieraliśmy w chłodzie i w deszczu, na ulicach i w sklepach, na stadionie i na rynku, wśród znajomych i nieznajomych. W większości przypadków spotkaliśmy się z życzliwością i ze zrozumieniem. Podpisywały osoby, które są przeciwne relokacji i te osoby, które chcą uchodźcom pomagać. Tego właśnie dotyczy nasza inicjatywa – możliwość wypowiedzenia się. Dziękujemy wszystkim zbierającym podpisy i wszystkim tym, którzy poparli naszą wspólną inicjatywę swoim podpisem.
Dzisiaj tj. 6 grudnia dostarczyliśmy listy z podpisami do Biura Rady Miejskiej. Zebraliśmy ponad 1300 podpisów czyli o prawie 400% więcej podpisów od wymaganej minimalnej liczby przewidzianej w ustawie. Teraz mamy pewność jak ważna społecznie jest nasza inicjatywa. Czekamy na weryfikację podpisów i rozpoczęcie procedowania projektu uchwały w ramach pierwszej inicjatywy obywatelskiej w Elblągu. O czym będziemy Państwa informować.
Jacek Zbrzeźny w imieniu organizatorów zbiórki podpisów
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?