O siedmiu elblążanach odznaczonych Virtuti Militari mówiła Grażyna Wosińska, przewodnicząca Elbląskiego Komitetu Upamiętniania Weteranów, podczas spotkania z cyklu „Z kart historii Elbląga” w Bibliotece Elbląskiej Filii nr 3. Kierownik Jolanta Karmowska z rąk ppłk zw. Marii Koseckiej, wiceprezes okręgu gdańskiego otrzymała specjalne podziękowanie.
Wśród elblążan nie brakowało bohaterów, tych odznaczonych Virtuti Militari. Oto oni:
gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski
płk Bronisław Schlichtinger
płk Stanisław Rosnowski
Stanisław Wilczewski
Por. Jan Latała
Plut. podchorąży Andrzej Żelazny
Płk ks. Aleksander Iwanicki
O tym, że zostali odznaczeni wiadomo nie tylko z przekazów ustnych, legitymacji, ale także z zachowanych wniosków o nadania Virtuti Militari. Płk Rosnowski przed walką stawał w miejscu, które wydawało się niebezpieczne i mówił do żołnierzy:
„Nic tu nam bolszewiki nie zrobią, a my im dużo sadła za skórę zalejemy”.
Dalej czytamy
„W czasie odwrotu na linię Ikwy, podczas którego nieprzyjaciel siedział im na karku, utrzymuje w swoich oddziałach doskonały duch moralny i gotowość bojową. W ciągłych trudach i walkach stoi na posterunku jako prawy żołnierz, żywy przykład ofiarności, zimnej krwi, męstwa łączonego z umiejętnością”.
Co ważne, obecni nie tylko słuchali i oglądali archiwalne fotografie, ale mogli dotknąć historii. Grzegorz Nowaczyk ze Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego Denar przygotował wystawę pamiątek po gen. Bolesławie Nieczuja-Ostrowskim. Także Zbigniew Zajchowski i Andrzej Kowalski, znani kolekcjonerzy pokazali kilka eksponatów ze swoich zbiorów. Była niepowtarzalna okazja porozmawiać z potomkami gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego i płka Stanisława Rosnowskiego oraz tych co znali Stanisława Wilczewskiego, elbląskiego chirurga oraz płka Bronisława Schlichtingera.
Grzegorz Nowaczyk z „Denara” apelował o oddawanie głosów w Budżecie Obywatelskim na zakup najstarszego w Polsce statku pasażerskiego „Jantar”. Promował także archiwum społeczne, w którym są nie tylko dokumenty, przedmioty, ale także zapis video o danym artefakcie.
– Pierwszą taką opowieść o przedstawiła Grażyna Wosińska, znawczyni Sprawy Elbląskiej
– wyjaśniał Grzegorz Nowaczyk.
Za niecały miesiąc, 13 listopada o godz. 17.00 kolejne spotkanie w bibliotece poświęcone pamiątkom legionowym w zbiorach elbląskich kolekcjonerów, a 4 grudnia o godz. 17.00 „Grudzień’70 w opowieściach rodzin”.
Grażyna Wosińska