Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu serdecznie zaprasza na podwójny wernisaż, który odbędzie się w środę, 11 września o godz. 17:00. To wyjątkowe wydarzenie zainauguruje dwie różnorodne wystawy:
Międzynarodowy Plener Malarski | wystawa poplenerowa | „Czysta energia”
Różne style, techniki, myśli i wielka pasja do tworzenia. Zapraszamy do Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu na wystawę poplenerową „Czysta energia” z Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Dzierzgoniu. Wernisaż artystów z Francji, Szwecji i Polski odbędzie się w środę, 11 września o godz. 17:00. Wstęp wolny.
Słowo od kuratora wystawy Krzysztofa Cywińskiego:
Zdziwiłby się James Blyth, konstruktor turbiny wiatrowej, gdyby żył w XXI wieku. Funkcja została zachowana, ale inspiracje to już odrębna sprawa. Morze zieleni, a w nim olbrzymie alter ego Don Kichota z La Manchy – wiatraki. Ten niepoprawny marzyciel i romantyk z dalekiej Hiszpanii z pewnością dostałby zawrotu głowy z nadmiaru majestatycznych budowli. Dziś, w plenerze, podobni marzyciele i wrażliwcy próbują uchwycić monumentalne piękno i zachwycić się energią, jaką niosą w otoczeniu przyrody.
Dzierzgoń, niczym nowa Holandia pełna wiatraków, zaprasza na malarski plener. To w jego okolicach artyści z Francji, Szwecji i Polski dokonują aktu tworzenia. W ich wizjach i wrażliwości powstają dzieła bardzo osobiste, pełne emocji i barw. Różne style, techniki, myśli i wielka pasja tworzenia – odważne formy, kolory, kompozycje od abstrakcyjnych, pokrytych srebrem faktur, przez prace barwne jak u kolorystów, po realistyczne obrazy często o zabarwieniu surrealistycznym, minimalizm oraz żywiołową abstrakcję i formy organiczne.
Gdy na plenerze spotykają się osobowości, trudno popaść w rutynę. Wieczory pełne rozmów o sztuce, pozbawione niezdrowej rywalizacji, wewnętrzna potrzeba wymiany poglądów, koncepcji czy zwykłej chęci poznania – to chleb powszedni tych artystycznych spotkań. W tym magicznym czasie powstają obrazy inspirowane naturą, pełne energii, jak sztuka o czystych zamiarach. Plenerowi ludzie, z większym lub mniejszym doświadczeniem, ciągle w zachwycie, uczący się nowych wrażliwości, pełni wewnętrznego optymizmu, dla sztuki są w stanie zrobić wszystko.
Przez tydzień małe miasteczko, otoczone polami, na których majestatycznie poruszane wiatrem skrzydła dostarczały inspiracji zaproszonym artystom: Izie Kostiukow, Lidii Domagale, Barbarze Mierzejewskiej, Fridzie Lorén, Dorocie Szymańskiej, Honoracie Świderskiej, Romie Waszak, Bożenie Ratyńskiej, Agnieszce Czerwińskiej, Magdalenie Zelmańskiej, Bohdanowi Paczkowskiemu, Zbigniewowi Opalskiemu i Mariuszowi Owczarkowi. Ten czas pozostanie na długo w ich sercach. Pozostawili tu, oprócz swoich obrazów, cząstkę siebie i pamięć o gościnności.
Dziękujemy sponsorowi – Stowarzyszeniu Dziedzictwa Kulturowego z Dzierzgonia, oraz oczywiście artystom. Mam nadzieję na następne tak wartościowe spotkanie. Mieszkańców regionu zapraszam na wystawę poplenerową w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu – nie możecie jej pominąć. Międzynarodowy Plener Malarski uważam za zamknięty.
Edyta Ciesla von Fragstein | wystawa malarstwa | „Lady in red”
Edyta Ciesla von Fragstein zaprezentuje na nim swoją twórczość, w której będzie można zobaczyć inspiracje mistrzami epoki Pablo Picassa, Jacksona Pollocka czy Jean-Michael Basquiata. Zapraszamy w środę, 11 września o godz. 17:00. Wstęp wolny.
Słowo od kuratora wystawy Krzysztofa Cywińskiego:
Są takie miejsca na świecie, w których rodzą się artyści prawdziwi, zbuntowani i pełni pasji tworzenia. Często nierozumiani w swoich środowiskach, wypychani z ogólnie panujących norm, niejednokrotnie zmuszani do intelektualnej banicji w poszukiwaniu wiedzy i akceptacji. Sanok, miasto na pograniczu Polski, to miejsce, w którym urodził się wybitny artysta Zdzisław Beksiński, a także skąd pochodzi Edyta Cieśla. W roku 2021 podjęła studia malarstwa i grafiki w Instytucie Sztuk Pięknych w Bochum, i jako studentka dołączyła do KunstferienBik Bund Internazionale Kunsteler.
Ta niemiecka malarka pochodzenia polskiego swoją drogę artystyczną rozpoczęła bardzo wcześnie. Od niewinnego dziecięcego rysowania i pierwszych sukcesów jako trzynastoletnia dziewczynka, gdy miała swój debiut artystyczny w poważnej galerii Biura Wystaw Artystycznych. Wystawa malarstwa olejnego dotyczyła tematu sacrum i już wtedy narodziła się myśl o dalszej drodze. W 1984 roku uczęszczała do Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Miejscu Piastowym, aby stamtąd wyemigrować w 1993 roku do Austrii w celu zdobywania doświadczeń i poszerzania wiedzy artystycznej, co zaowocowało wystawą indywidualną pt. „Mój świat” w galerii Blue Box. Następne podróże nastąpiły lawinowo; przemożna chęć tworzenia i zdobywanie doświadczeń zaprowadziły ją w 1998 roku do Włoch. Tam pod okiem doświadczonych artystów poznawała tajemnice światła i koloru, aby po dwóch latach wyruszyć do Paryża w celu praktykowania malarstwa figuratywnego i zgłębiania abstrakcji, action painting czy taszyzmu. Był to burzliwy czas dla Edyty, pełen pasji i artystycznej nadpobudliwości, co zaprowadziło ją do Budapesztu. Od 2017 do 2019 roku współpracowała z węgierskim malarzem abstrakcyjnym Gaborem Bayerem, co zaowocowało wspólną wystawą w atelier artysty. I przyszedł ten czas, w którym artystka postanowiła osiąść na stałe w Niemczech. Rok 2007 to kamień milowy w życiu Edyty; to tutaj rozpoczęła swoją już dojrzałą drogę artystyczną. W Niemczech mogła dalej rozwijać swój talent, podejmując zdecydowane artystyczne decyzje i nawiązując współpracę z galerią Pilares w Kolumbii. Pracuje nad projektem „Świat na południu”, gdzie będzie reprezentować twórców niemieckich w Kolumbii.
W jej malarstwie można zobaczyć inspiracje mistrzami epoki, takimi jak Pablo Picasso, Jackson Pollock, Jean-Michel Basquiat i Emil Schumacher. Edyta Cieśla to nazwisko outsiderów sztuki, których niezależność oraz indywidualność nie jest utożsamiana z żadnym ruchem czy grupą artystyczną, ale z innych racji utrzymuje kontakt ze środowiskami artystycznymi z całego świata. Jej niespożyta energia, walka z przeciwnościami, artystyczna odwaga i odwieczny dialog ze sobą i odbiorcami jej sztuki potwierdzają… sztuka nie znosi granic, a twórczość Edyty Cieśli jest tego przykładem. Prace takie jak „Kobiety z Puket”, „Du bist bei mir”, „My secret” oraz inne zdobią wnętrza prywatnych kolekcjonerów, a także są wystawiane w Danii, na Węgrzech, w Polsce, Kolumbii i Niemczech. Wystawa „Byk” w IBKK Kunst Centrum Bochum to gwarancja obcowania z wybitnymi dziełami i artystką przez duże A.
Data: środa, 11.09.2024 r., godz. 17:00Miejsce: CSE „Światowid” w Elblągu
Wstęp wolny
Zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga.