Letnie Salony Muzyczne Bażantarnia to wydarzenie z niezwykłą marką na przestrzeni ostatnich lat. Warto podkreślić, że tegoroczna edycja jest odbywa się już po raz 27. Cieszy to, że w Elblągu potrafimy zbudować kulturalne wydarzenie jakie z roku na rok zyskuje stałe grono publiczności nie tylko lokalnie, ale także widzów z innych miejscowości. Tak też było podczas pierwszego koncertu XXVII Letniego Salonu Muzycznego jakie odbyło się 7 lipca w elbląskiej Bażantarni.
Jak co roku na ławkach przy muszli w Bażantarni zasiadły tłumy. Było warto! Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji na całe szczęście nic straconego. Letnie koncerty i kulturalne spotkania będą odbywać się co każdą niedzielę od godziny 17:00.
Podczas pierwszego z koncertów widzowie mogli posłuchać „Elegię o chłopcu polskim”czyli wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Koncert inauguracyjny uczcił pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego, w roku 80 rocznicy jego wybuchu.
Utwory tego wspaniałego poety, który zginął w pierwszych dniach powstania, przypomniał nam Sławomir Zygmunt. Muzyk, dziennikarz (absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego), a także pisarz. Autor 10 płyt CD z piosenkami (m.in. „Z wiatrem/ Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”), dwóch kaset magnetofonowych MC, audiobooka z muzyczną bajką „Przygody żółtego bałwanka”. Jako dziennikarz autor około dwóch tysięcy artykułów (wywiady, recenzje, reportaże). Napisał dwie sztuki teatralne oraz cztery książki: „Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki”, „Spotkania z…” to 60. fascynujących wywiadów (m.in. z Z. Beksińskim, P. Gintrowskim, J. Kaczmarskim, G. Holoubkiem), powieść „Anna oraz inne klubowe opowiastki”, której akcja rozgrywa się w słynnym klubie Hybrydy oraz powieść „Maria oraz inne czerniakowskie opowiastki”. Warszawiak rodem z Czerniakowa. Jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy (róg Podchorążych i Hołówki), co poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Komponuje także muzykę do filmów dokumentalnych (m.in. „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej”). Odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Organizatorem XXVII Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2024 jest Elbląskie Towarzystwo Kulturalne.
Tegorocznymi Partnerami są: Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, Fundacja Beaty i Marka Górskich “Dialog, Rozwój i Miłosierdzie”, Nadleśnictwo Elbląg, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, Reproskan, ELPOSTER Jolanta Olszewska, Stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne, Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu.
Wszystko to dzięki m.in. wsparciu finansowemu Samorządu Miasta Elbląg, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i ZAW STOART.
Patronad medialny nad wydarzeniem objęła m.in. nasza Gazeta Bogaty Region. Podczas pierwszego z koncertów rozdawany był nasz Letni Przewodnik Turystyczny Gazety Bogaty Region.
Jak co roku przed koncertami odbył się spacer z przewodnikiem pod hasłem „Tajemnice Bażantarni”.
Kolejne spotkanie już za tydzień- 14 lipca odbędzie się w formule „sceny przy stoliku” usłyszymy tekst Anat Gov „Boże mój!” w interpretacji Marty Masłowskiej i Marcina Tomasika.