16 kwietnia w wieku 69 lat zmarł działacz „Solidarności” Leszek Koszytkowski. To wielka strata dla Elbląga i regionu elbląskiego. Za swoje dokonania został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Leszek Koszytkowski był pracownikiem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Elblągu. Od września 1980 r. członek NSZZ „Solidarność”. Wszedł w skład Komisji Zakładowej w swoim zakładzie pracy.
W pierwszym półroczu 1981 r. był rzecznikiem prasowym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego w Elblągu, a następnie etatowym pracownikiem Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” na stanowisku redaktora Biuletynu Informacyjnego ZR. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. ukrywał się do 3 stycznia 1982 r. Internowany 4 stycznia 1982 r. i osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Iławie, następnie w Kwidzynie, gdzie 14 sierpnia 1982 r. wziął udział w akcji protestacyjnej internowanych.
Podczas pacyfikacji protestu został pobity przez funkcjonariuszy służby więziennej. Po tych wydarzeniach przez 28 dni prowadził głodówkę protestacyjną. Został zwolniony z internowania 9 grudnia 1982 r., pozostawał bez pracy do 1984 r. W tym czasie nakłaniany do emigracji z kraju. W latach 1985-1987 był kolporterem wydawnictw drugoobiegowych oraz redaktorem podziemnego pisma „Biuletyn Regionu Elbląskiego «Solidarność»”.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 20 kwietnia (sobota). Rozpoczną się w Kościele pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Starym Targu o godz. 10.30 odmówieniem Różańca św. następnie o godz. 11.00 Msza św. po której nastąpi złożenie urny do grobu na Cmentarzu Parafialnym.
Grażyna Wosińska
Tadeusz Chmielewski, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych