Ostatnie wydarzenia jakie obserwujemy na Ukrainie czy atak Iranu na Izrael w miniony weekend budzi spory niepokój wśród mieszkańców polskich miast. Temat ten także bardzo niepokoi elblążan, którzy przecież mieszkają niedaleko obwodu kaliningradzkiego i mogą obawiać się ataków z tego kierunku. W najbliższych dniach pod obrady Rady Ministrów ma trafić projekt ustawy o ochronie ludności i obrony cywilnej.
Trzeba wzmocnić bezpieczeństwo obrony cywilnej
Do Elbląga w środę, 17 kwietnia, przybył wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Poinformował on o tym, że już wkrótce pod obrady Rady Ministrów ma trafić projekt ustawy o ochronie ludności i obrony cywilnej. Rząd chce aby wesprzeć finansowo samorządy w budowie schronóc i miejsc schronienia dla mieszkańców, m.in. w takich miastach jak Elbląg. Mówił o tym podczas konferencji wiceminister MON.
Rząd Prawa i Sprawiedliwości de facto wyłączył ustawę o obronie cywilnej. Obecnie w Polsce taka obrona nie funkcjonuje. Im szybciej wyjdziemy z tego chaosu prawnego, tym lepiej. Pracujemy nad regulacjami prawnymi w „zakresie inwestycji kluczowych dla bezpieczeństwa państwa”. Mają one uprościć proceduralnie i przyspieszyć budowę miejsc schronienia. Roboczo nazywamy zmiany ustawą o inwestycjach kluczowych dla bezpieczeństwa państwa. Są to inwestycje wojskowe, ale też inwestycje cywilne na rzecz obrony ludności. Chcemy maksymalnie skrócić terminy realizacji takich inwestycji: mówię tutaj o procesie planowania, czy wydawania decyzji środowiskowych. Musimy przyspieszać budowę miejsc schronienia – poinformował Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej.
Elbląg jest ważnym ośrodkiem z punktu widzenia bezpieczeństwa i rozwoju Państwa
Podczas spotkania z wiceministrem obrony narodowej padło wiele podkreśleń o tym jak Elbląg jest ważnym ośrodkiem miejskim z punktu widzenia bezpieczeństwa Państwa. Wszyscy zgromadzeni podkreślali jak ważna będzie dobra synergia pomiędzy rządem a samorządem.
Ta współpraca będzie ważna również z punktu widzenia inwestycji dotyczących udziału środków europejskich. Dopiero niedawno odblokowano środki z KPO i Funduszu Spójności dla Polski. Nasz elbląski samorząd swoje inwestycje, które mogły być sfinansowane z KPO przekazał już wiosną 2021 roku. Michał Missan podczas spotkania zapewnił, że jeśli zwycięży niezwłocznie sprawdzi, które z inwestycji będą mogłyby być szybko zrealizowane.
Wśród inwestycji były m.in. inwestycje w elbląskim porcie (budowa terminala nr 2 z dostępem do bocznicy kolejowej) – kwota 190 milionów złotych, inwestycje w rozbudowę miejskiej sieci szerokopasmowej i analiza przemieszczania się osób poruszających się pojazdami wjeżdżającymi i wyjeżdżającymi z miasta oraz w granicach Elbląga – kwota 48 milionów złotych, stworzenie Miejskiej Strefy Aktywności – stworzenie warunków do budowy domów międzypokoleniowych.