14 marca pod pomnikiem Odrodzenia grupa elblążan postanowiła oddolnie zorganizować po raz pierwszy w naszym mieście święto powrotu Polski do Elbląga. To niezwykłe cenne pierwsze spotkanie miejmy nadzieję będzie trwało już cyklicznie, a nowe władze Elbląga zorganizują tego dnia oficjalne miejskie uroczystości. Dla wielu elblążan oddanych Polsce taki dzień byłby przecież cennym przeżyciem odnoszącym się do czasów, które tak rzadko było nam znane i wspominane.
Wspaniała oddolna inicjatywa – czy za rok obchody będą już pod patronatem miejskich uroczystości?
14 marca pod pomnikiem Odrodzenia spotkali się elblążanie chcący zapoczątkować nową bardzo ciekawą tradycję. Chodzi mianowicie o uczczenie powrotu Polski do Elbląga.
Uroczystości upamiętniające lokalne wydarzenia możemy policzyć na palcach jednej ręki. Są to np.: obchody wydarzeń grudniowych, obchody upamiętniające sprawę elbląską czy może wygrana bitwa na zatoce Świeżej. Proponuję do tej krótkiej listy dodać święto powrotu Polski do Elbląga– mówi nam organizator wydarzenia Jacek Zbrzeźny
Wśród dat uznawanych wśród historyków powrotu Elbląga do Polski jest kilka. O wiele prościej jest wskazać jednak datę powrotu Polski do Elbląga, tłumaczy Jacek Zbrzeźny.
14 marca 1945 Tymczasowy Rząd RP podjął uchwałę w kwestii zarządu tzw. Ziem Odzyskanych dotyczącej podziału administracyjnego i utworzenia grup operacyjnych, które miały na celu tworzenie polskiej państwowości.
Elbląska Grupa Operacyjna licząca 13 osób, przeważnie specjalistów z dziedziny administracji i różnych gałęzi przemysłu przybyła do Elbląga, ale rozpoczęła prace 31 marca po przybyciu Pełnomocnika Rządu na Prusy Wschodnie.
Od tego momentu Elbląg rozwijał się: powstał z gruzów. W 1946r liczba ludności wynosiła 20924. Szybszy rozwój nastąpił po 1975 i trwał aż do 1998r., kiedy to Elbląg był miastem wojewódzkim. Po 1998 r. nastąpił spadek rozwoju, aż do 2000r. Po roku 2000 r. nastąpił regres.
Poziom rozwoju nie jest uwarunkowany długością betonowych chodników. Poziom rozwoju określić należy porównując liczbę mieszkańców rok do roku. I tak po roku 2000 liczba mieszkańców rok do roku zmniejszała się co trwa do dziś. Teraz jesteśmy na poziomie demografii wczesnych lat osiemdziesiątych – ze smutkiem na temat aktualnej sytuacji Elbląga opowiada Jacek Zbrzeźny
Organizatorzy postanowili oddolnie w 79. rocznicę powrotu Polski do Elbląga zorganizować pierwsze takie uroczystości w naszym mieście. Organizacja takiego wydarzenia o charakterze miejskim została zaproponowana Radnym jednak tym razem nie spotkała się ona z akceptacją. Szkoda gdyż każda miejska społeczność powinna budować swoją tożsamość, jedność, wspólnotę poprzez właśnie docenianie takich cennych historycznych lokalnych uroczystości z którymi będziemy się identyfikować i umieli je odpowiednio świętować. Bo jest co świętować! Dzięki takim datom tworzymy dziś polski Elbląg, taki jaki kochamy!
Miejmy nadzieję, że już za rok, nowe władze (niezależnie od tego kto je zwycięży) po kolejnych wyborach samorządowych będą chętnie podejmowały takie inicjatywy, które dadzą elblążanom cenne lekcje historii jakie są związane z ich miastem.
To była próba generalna przed uroczystościami, które zostaną zorganizowane w następnym roku. 80 lat temu Polska powróciła do Elbląga!