Miasteczko handlowe przy popularnym czołgu… przy ulicy Armii Krajowej dla wielu pokoleń elblążan to miejsce wyjątkowe i dobrze wspominane. To tu przez lata można było zdobyć wiele ciekawych towarów, których nie znaleźliśmy nigdzie indzie. Czy obecna rozbiórka części pawilonów to początek końca tego miejsca? Czy znajdą się wreszcie włodarze, którzy wpadną na pomysł jak zagospodarować te legendarne miasteczko?
Z przykrością od wielu dni obserwujemy rozbiórkę cześci pawilonów przy słynnym miasteczku handlowym przy popularnym czołgu. Miasteczko powstało w latach 90-tych i przez lata było odwiedzane i popularne przez mieszkańców. Jak twierdzi ZBK likwidacja niektórych pawilonów ma za zadanie uporządkowanie handlu w tym miejscu i ograniczenia ich do tych, które jeszcze działają.
Dalej bowiem znajdują się tutaj liczne sklepy, szewc, krawiec czy salon manicure.
Rozbiórka pawilonów to pójście na skróty …
Rozbiórka niektórych pawilonów i pozostawienie pozostałych to pójście kompletnie drogą na skróty… Szkoda bo przecież takim legendarnym miejscom powinno dać się ponownie szanse na dostosowanie się do zmieniających czasów…
Czy nie można było pomyśleć o tym by zanim rozpocznie się rozbiórka nieistniejących pawilonów rozpocząc prace nad tym jak można zmienić to miejsce pozostawiając dalej istniejących handlowców.
Dlaczego nie zrobić w tym miejscu atrakcji dla turystów – wystarczy dobry pomysł!
Czy nie można było np. stworzyć małej alejki pokazując historię tego miejsca jak wyglądał handel w Elblągu w latach 90-tych… jakieś tablice ze zdjęciami, opisy historii, może nawet krótki film z dawnych lat. Takie miejsce przecież mogłoby być umiejscowione w przewodnikach turystycznych o Elblągu. Turyści z Polski i zagranicy mogliby poznać trochę historii miasta – zobaczyć jak wyglądało życie handlowe w dawnych latach właśnie w tym miejscu. Do takiej archiwalnej podróży mógłby powstać mały pawilon gdzie byłby wyświetlany film dla zainteresowanych o zmianach w handlu w całym Elblągu… W trakcie filmu widzowie dowiedzieli by się o tym czym handlowano w dawnych latach. Kto wie może zachowały się jakieś przedmioty z początku handlu w tym miejscu. Każdy z turystów mógłby sobie też zrobić zdjęcie w takim historycznym pawilonie sprzed lat, ze starą kasą, wagą do warzyw jako pamiątkę historyczną z lat 90-tych.
Odbudowa handlu na miarę XXI wieku – nowe pawilony, ekrany z e-handlem od elbląskich firm
Przy okazji promowania tego miejsca jako jednego z pierwszych takich mini centrum handlowego w Elblągu można by zmodernizować cały plac przy czołgu, unowocześnić dla handlowców pawilony, ujednolicić je i podnieść ich standard.
– Dla tych co handlowali tu od minimum 20 lat i więcej stawki najmu należałoby pozostawić jak do tej pory (jako żywe legendy tego miejsca)
– Dla wszystkich nowych najemców co wynajmowali by tutaj pawilony po raz pierwszy stawka byłaby już na nowych warunkach cenowych.
– Można też zainteresować młodych ludzi by podejmowali swoje pierwsze biznesy po preferencyjnych warunkach najmu
– Można by w tym miejscu spróbować zrobić dobrą kawiarnię, małą gastronomię i inne nowe pomysły.
– To miejsce mogłoby też stać się promocją innych lokalnych firm z Elbląga. Na specjalnych alejkach na placu można by stworzyć 2-3 większe ekrany dotykowe na których byłby system zakupów online lokalnych elbląskich firm. Ekrany mogłyby być też ciekawą prezentacją gdzie jeszcze w Elblągu się przejść na fajne promocje i zakupy. Oczywiście firmy, które znajdywałyby się na tych ekranach handlowych musiałyby płacić za reklamę i tym samym pomagały w utrzymaniu w jak najlepszym stanie placu handlowego. Samo miasto mogłoby też informować o ważnych sprawach dla mieszkańców i turystów, a obok ekranów można by umieścić ławeczki dla odpoczynku.
Miejsce przy czołgu wbrew powszechnej opinii ma duży potencjał. Tym bardziej, że po tym jak zainwestowaliśmy niedawno w remont parku Planty to idealne miejsce by zagospodarować miasteczko handlowe z wizją na miarę XXI wieku. Wystarczy tylko chcieć podjąć wyzwanie, a nie iść drogą na skróty, która nie pomaga ani miastu ani tym co jeszcze handlują w tym miejscu.