W minionym tygodniu, w czwartek, oficjalnie zaprezentowano efekty modernizacji oczyszczalni ścieków przy ulicy Mazurskiej w Elblągu. Inwestycja pochłonęła 198 milionów złotych. Jest to największa inwestycja w historii elbląskiego samorządu.
Oczyszczalnia ścieków z najwyższymi standardami i rozwiązaniami technicznymi
Inwestycja jaką oficjalnie zaprezentowano 5 października pierwotnie miała się zakończyć w czerwcu ubiegłego roku. Niestety w skutek zjawisk globalnych jak pandemia i wojna na Ukrainie nastąpiły opóźnienia w realizacji tego przedsięwzięcia. Całość prac trwała ostatecznie 29 miesięcy.
Modernizacja oczyszczalni kosztowała 198 mln złotych, z czego 101 mln złotych to dofinansowanie unijne, około 50 mln to pożyczka, jaką EPWiK otrzymał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, resztę stanowią środki własne miejskiej spółki.
Koniec tej inwestycji bardzo mnie cieszy. Udało się nam pozyskać bardzo duże środki unijne na ten cel. Bez unijnego dofinansowania z pewnością nie bylibyśmy w stanie sami zrealizować tego zadania. Przebudowa oczyszczalni ścieków kończy cały szereg inwestycji, które w sposób kompleksowy rozwiązują problem gospodarki wodno-ściekowej w naszym mieście dla wielu pokoleń elblążan. To kolejny wielki dzień dla Elbląga – mówił podczas oficjalnego podsumowania inwestycji Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
Podczas realizacji prac w oczyszczalni ścieków przy ul. Mazurskiej przebudowano lub rozbudowano ponad 70 obiektów, w tym między innymi: osadniki, piaskownik, bioreaktor czy zamknięte komory fermentacyjne, wszystkie sieci, budynki magazynowe i administracyjne. Powstały również nowe obiekty i infrastruktura, w tym instalacja do kompostowania osadów ściekowych, z których będą powstawać produkty dla rolnictwa. W zakładzie wdrożony został nowoczesny system sterowania procesami i urządzeniami SCADA wraz z monitoringiem parametrów pracy urządzeń, co zapewnia bezpieczeństwo.
Elbląg uniknął katastrofy ekologicznej
Radość z zakończenia tej inwestycji to wielka ulga dla władz miasta i mieszkańców. Przebudowa oczyszczalni ścieków była jednym z priorytetowych zadań. Ponad 30-letni obiekt, którego budowa rozpoczęła się w latach 70, był bardzo wyeksploatowany i groził katastrofą budowlaną i ekologiczną. Dzięki staraniom Prezydenta Miasta Elbląga Witolda Wróblewskiego i przychylności Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pozyskaniu środków unijnych udało się pozyskać dofinansowanie na realizację tej kluczowej inwestycji.
W dalszych planach są kolejne inwestycje.
Do 2040 roku obiekty tej wielkości muszą być samowystarczalne energetycznie. Planowane są tu m.in. instalacje fotowoltaiczne. – To wymaga kolejnych nakładów – mówił Marek Misztal, prezes EPWiK.