Wojewódzki Szpital Zespolony pierwszych pacjentów przyjął w 1988 roku. Po 35 latach miejsce zmieniło się nie do poznania, a rozwój szpitala z każdym rokiem imponuje. Dziś, 8 września, w Teatrze im. Aleksandra Sewruka Wojewódzki Szpital Zespolony obchodził jubileusz 35-lecia istnienia. Nie zabrakło wspaniałych gości i słów pochwały dla całego zespołu, który na co dzień ciężko pracuje dla dobra pacjentów.
Minęło 35 lat od przyjęcia pierwszych pacjentów…
27 czerwca 1988 roku w szpitalu została uruchomiona izba przyjęć. 29 czerwca szpital przyjął pierwszych pacjentów. Z początkiem lipca ruszył też blok operacyjny. Z kolei 18 lipca działać zaczął oddział ginekologii i położnictwa.
Szpital z każdym rokiem rozwijał się jednak po 35 latach widać jak wiele się zmieniło.
Trzy lata po otwarciu szpitala działało tutaj 14 oddziałów. Rocznie przyjmowano 13,5 tysiąca pacjentów, pracowało 1800 osób, w tym 180 lekarzy oraz 660 pielęgniarek i położnych. W skali roku wykonywano 5 tysięcy zabiegów rocznie.
Aktualnie w szpitalu pracuje 1600 osób, jest to aż ponad 350 lekarzy oraz 680 pielęgniarek i położnych. Rocznie szpital wykonuje 15 tysięcy zabiegów. W skali roku przyjmuje ok. 35 tysięcy pacjentów.
W okresie ostatnich 35 lat dokonała się kolosalna zmiana. Dane pokazują jak wielki postęp udało się zrealizować dzięki współpracy wielu ludzi, podmiotów i sprawnego zarządzania. Leczymy 35 tys. pacjentów rocznie, ale drugie tyle porad jest udzielonych w szpitalnym oddziale ratunkowym, ponad 60 tysięcy porad w przychodniach specjalistycznych. Mimo też wielu wyzwań i trudności jakie zdarzają się w każdej organizacji od 1988 r., naszemu szpitalnemu środowisku towarzyszyło przekonanie, że musimy i chcemy się rozwijać, bo mamy wspólny cel. Tym celem zawsze był i jest oczywiście pacjent. Śmiało możemy powiedzieć, że Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu jest nowoczesną i dobrze wyposażoną placówką medyczną, konkurencyjną w stosunku do innych – mówiła dyrektor szpitala Elżbieta Gelert.
Przed nami dalsze zmiany. Planujemy inwestycje w oddział onkologiczny, stację dializ, kardiologię, pracownię radiologii inwazyjnej. Chcielibyśmy też zrobić nowy oddział neurologiczny z nowoczesną dobrze wentylowaną salą udarową – dodała dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Elżbieta Gelert podczas swojego wystąpienia.
Wojewódzki Szpital Zespolony pełni olbrzymie znaczenie w mieście i regionie. Praca lekarzy i personelu daje wielu z nas nadzieję, że z chorobą można wygrać. Dodatkowo wiele działań profilaktycznych jakie promuje szpital dają nam mobilizację do tego by zadbać o swoje zdrowie uprzedzając liczne choroby.
Z okazji jubileuszu przybyło wielu zaszczytnych gości. Byli to samorządowcy, parlamentarzyści, ludzie kultury i inni goście. Dodatkowo odbyło się szereg wydarzeń dodatkowych. Jedną z nich była debata z udziałem przedstawicieli szpitala poprowadzona przez Mirosława Siedlera oraz okolicznościowa gala na której wystąpiła Alicja Majewska oraz Szalone Małolaty.
Życzymy dyrekcji oraz całemu personelowi dużo zdrowia i dalszych sił w budowaniu rozwoju tak ważnego miejsca w życiu mieszkańców regionu.