Elbląscy kajakarze – mastersi z medalami w Tampere.

Od prawie 15 lat IMGA organizuje European Masters Games – największy multisportowy festiwal European Masters (Europejskie Igrzyska Masters), w którym biorą udział tysiące sportowców reprezentujących ponad 20 dyscyplin sportowych.

W ramach wspomnianej imprezy, na torze kajakowym „Kaukajärvi ” w Tampere w dniach 06- 09.07.2023r., rozegrane zostały w regaty w kajakarstwie klasycznym.

Rywalizowano w osadach C-1, C-2, K-1, K-2 i K-4 (mężczyźni , kobiety oraz osady mieszane (mixed) na sprinterskich dystansach 200m, 500m oraz na dłuższym dystansie 5000m.

Uczestnicy mistrzostw, w zależności od wieku, byli podzieleni na pięcioletnie kategorie wiekowe :

35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59, 60-64, 65-69, 70-79, 80-84, 85+.

W imprezie udział wzięli kajakarze i kanadyjkarze z takich krajów Europy jak Belgia, Czechy, Finlandia, Ukraina, Mołdawia, Niemcy, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Polska oraz z USA, Gruzji, Uzbekistanu i Kazachstanu.

Wśród licznej reprezentacji Polski znaleźli się dwaj elbląscy kajakarzem ubiegłoroczni, dwukrotni wicemistrzowie Świata w konkurencjach k-2 200m i 500m – Ryszard Białkowski i Mirosław Kreczman,

Największą satysfakcję z udziału w imprezie elblążanie mięli startując w konkurencji K-2 men +55 na dystansie 5000m w której zajęli I miejsce a w klasyfikacji open uplasowali się na wysokiej czwartej pozycji.

Indywidualnie w konkurencji K-1 men +55 na dystansie 200m Mirosław Kreczman zajął II miejsce a

duet M. Kreczman, R. Białkowski w konkurencjach K-2 men +55 na dystansach 200m i 500m uplasował się na III-cich pozycjach.

Bardzo dobrze wypadła osada K-4 men +55 , która w składzie M.Kreczman, A.Adamiuk, R.Białkowski, T.Zrajkowski na dystansie 500m ukończyła konkurencję na pierwszej pozycji a na dystansie 200m była II-ga.

Zawody cieszyły się bardzo wysokim poziomem sportowym, świetną atmosferą i bardzo dobrą organizacją .

Kolejną kajakową imprezą mistrzowskiej rangi będą XXVI Mistrzostwa Polski Masters w kajakarstwie klasycznym w Wałczu w dniach 09-10.09.2023r. z udziałem elbląskich kajakarzy.