W dniu 25.04.2023 r., o godz. 13.00 w Ratuszu Staromiejskim odbyła się XXV Gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, podczas której poznaliśmy młodzież, która zasłużyła na uznanie za swoją działalność w wolontariacie.
„Ośmiu Wspaniałych” to konkurs z tradycjami – jego przesłanie jest proste: wystarczy niewielu, by zmienić tak wiele. W całej Polsce samorządy nagradzają tych, którzy swoją postawą społeczną szczególnie wyróżniają się na tle swoich rówieśników.
Samorządowy Konkurs Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” realizowany jest obecnie
w 37 miastach Polski. Elbląg dołączył do konkursu 25 lata temu i może poszczycić
się siedmiokrotnie zdobytą nagrodą Ogólnopolskiego Laureata Konkursu. Po raz pierwszy tytuł ogólnopolskiego laureata w roku 2002 zdobył Krzysztof Grablewski. Po raz drugi Elbląg cieszył się w 2005 r., a tytuł zdobyła Małgorzata Pankiewicz. W 2015 roku gratulowaliśmy Piotrowi Lichockiemu, w roku 2017 tytuł zdobył Cezary Miecielica, w 2018 r. laureatem ogólnopolskim został Patryk Pieczarka. Rok później tytuł ogólnopolskiego laureata wywalczyła Oliwia Żukowska. Natomiast w roku 2021 Elbląg zdobył ten zaszczytny tytuł po raz czwarty z rzędu dzięki Jakubowi Koniecznemu.
Laureaci konkursu swoją działalność prowadzą w hospicjach, domach pomocy społecznej, schroniskach oraz szpitalach. Uczestniczą w akcjach charytatywnych, zbiórkach żywności oraz pieniędzy dla potrzebujących.
W tym roku w Elblągu obchodzimy już XXV edycję konkursu. W przeciągu 25 lat wiele szkół i placówek oświatowych zgłaszało swoich uczniów do konkursu. Od roku 1998r. mamy już „200 wspaniałych”. Zgłoszonych wolontariuszy było jednak dużo więcej.
Na dzisiejszej, uroczystej gali do grona Ośmiu Wspaniałych dołączyli: Kornelia Maruszak (SP nr 11), Oliwia Dziedzic (SP nr 11), Zuzanna Gradowska (SP nr 16), Nadia Klach (SP nr 18), Oliwia Ciumeryk (ZSG), Kaja Cejko (ZSIŚiU), Katarzyna Cherek (ZSTI), Kinga Kazimierowicz (ZSTI)
Nadia Klach weźmie udział w Ogólnopolskim Finale Konkursu, który odbędzie się w dniach 2-4 czerwca br. w Ostródzie.
NADIA KLACH Szkoła Podstawowa nr 18
Wspaniała Wolontariuszka. Nasza Iskierka, Mały Wielki Człowiek, Bohaterka bez peleryny – takimi słowami opisuje ją opiekunka szkolnego koła wolontariatu. Nadia jest wolontariuszką od 2019 roku. Działa na rzecz potrzebujących dzieci, chorych, starszych i samotnych osób, a także wspiera wszelkie działania na rzecz zwierząt. Oprócz udziału w akcjach organizowanych przez innych, sama je inicjuje i angażuje rówieśników. Za swoją działalność otrzymała liczne podziękowania, nagrody i wyróżnienia. Jak sama mówi: „Wolontariat daje mi satysfakcję i chęć pomocy innym. Dzięki wolontariatowi jestem odważniejsza, sumienna, dzielna i czuję się potrzebna. Zawsze będę niosła pomoc potrzebującym”.
KORNELIA MARUSZAK Szkoła Podstawowa nr 11
Uczennica klasy VIII. W wolnych chwilach uwielbia czytać książki, grać na gitarze, słuchać muzyki. Jej wielką pasją jest taniec nowoczesny, który trenuje od 5 roku życia. Jest wolontariuszką od 3 lat, ale w akcjach wolontarystycznych brała wcześniej udział, jako harcerka. Aktywnie uczestniczy we wszystkich akcjach organizowanych w mieście. Bardzo kocha zwierzęta. W przyszłości pragnie zostać weterynarzem oraz podróżować po świecie
i nieść pomoc w innych krajach. Jak sama mówi: „Wiem, że robię coś dobrego. Wszystkie akcje, w których brałam udział, sprawiały mi przyjemność. Uwielbiam pomagać ludziom, jak
i zwierzętom. Czuję satysfakcję, gdy widzę efekty mojej pracy pod postacią uśmiechów innych”.
OLIWIA DZIEDZIC Szkoła Podstawowa nr 11
Jest wolontariuszką od trzech lat. Cieszy się, gdy widzi uśmiech na twarzach innych ludzi,
ale wystarcza jej także sama świadomość, że jest ktoś, gdzieś, kogo uszczęśliwiła np. poprzez przekazywanie paczek żywnościowych. Bierze udział we wszystkich akcjach woluntarystycznych. Mimo wielu obowiązków szkolnych i aktywnej pracy w wolontariacie, znajduje czas na jazdę konną i czytanie książek. Bardzo lubi uczyć się biologii i chemii.
W przyszłości marzy by zostać weterynarzem. Sama o sobie mówi: „Jestem osobą otwartą
na innych ludzi, wrażliwą oraz odpowiedzialną. Ambitnie i wytrwale dążę do osiągania wcześniej postawionych celów. Wierzę, że te cechy pozwolą mi być jeszcze lepszym człowiekiem”.
ZUZANNA GRADOWSKA Szkoła Podstawowa nr 16
Jest uczennicą klasy VIII. W wolnych chwilach słucha muzyki, czyta książki, pisze opowiadania. Bardzo cenne są dla niej chwile spędzane z rodziną i przyjaciółmi. W przyszłości planuje zostać prawnikiem. Jej przygoda z wolontariatem zaczęła się w 2017 roku od udziału w WOŚP. Namówiła ją siostra, która jest dla niej wzorem. Sama mówi, że: „Chciałabym, być inspiracją dla innych ludzi, tak jak moja siostra dla mnie. Dzięki pomaganiu czuję się spełniona, bo wiem, że moja pomoc, która wg mnie jest małą rzeczą, dla innej osoby może znaczyć naprawdę wiele”.
KAJA CEJKO Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług
Uważa, że nie ważne kim jesteśmy, ale ważne jest to, że każdy może robić coś bezinteresownie dla drugiego człowieka. Jest aktywną wolontariuszką, która promuje działalność prospołeczną w środowisku szkolnym. Pomoc potrzebującym, płynie z potrzeby serca, a nie z obowiązku. Nie widzi ograniczeń w swojej działalności i dlatego angażuje się w pracę na rzecz osób i instytucji w różnych obszarach życia społecznego i chce iść dalej tą drogą. O sobie mówi: „Mam odwagę i siłę, by wpływać na swoje otoczenie i zmieniać na lepsze historie tych, których spotykałam na swojej drodze”.
KINGA KAZIMIEROWICZ Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych
Ma 17 lat. Jej przygoda z wolontariatem zaczęła się w pierwszej klasie, gdy została koordynatorem dużej akcji w szkole. Radość i satysfakcja, którą poczuła realizując pierwsze swoje zadanie, sprawiła, że postanowiła pomagać więcej i w różny sposób. Od tamtego momentu aktywnie uczestniczy we wszystkich akcjach, zbiórkach i projektach pomocowych. Nie ogranicza się tylko do zbiórek i akcji, ale także angażuje się w wydarzenia kulturalne na terenie szkoły, jak i miasta. Jednym z tego typu wydarzeń było: Czytanie Narodowe w I LO
w Elblągu. Ważnym przedsięwzięciem dla niej była realizacja wraz z przyjaciółmi filmu „Razem Bez Granic” promującego równą dostępność do usług, produktów i przestrzeni dla osób niepełnosprawnych. Jak sama mówi: „Czuję, że to dopiero początek tej pracy i zarazem przygody”.
KATARZYNA CHEREK Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych
Jest wolontariuszką od czterech lat. Angażuje się we wszystkie wydarzenia szkolne oraz miejskie. Jest aktywną wolontariuszką Regionalnego Centrum Wolontariatu. Zawsze chętnie pomaga potrzebującym, zachęca również inne osoby, by włączały się na różne sposoby
w rozmaite akcje w szkole, ale także poza szkołą w ramach działań wolontariatu mundurowego. Ma szacunek dla wszystkich ludzi, zwierząt, przyrody. Jednocześnie nieco czupurna, buntuje się wszędzie tam, gdzie dzieje się coś niepokojącego, jakoś niesprawiedliwość, albo krzywda- jest pierwsza. Jak sama mówi: „Zawsze stanę po stronie słabszych, potrzebujących” .
OLIWIA CIUMERYK Zespół Szkół Gospodarczych
Oliwia jest uczennicą klasy IV i od ośmiu lat jest wolontariuszką. Jest spokojną, uśmiechniętą, szczerą i otwartą dziewczyną. Interesuje się kulturą koreańską, słucha kpop-u, tańczy choreografię i uczy się koreańskiego. Jej marzeniem jest polecieć do Seulu i zwiedzić Koreę Południową. W szkole angażuje się we wszystkie akcje i zbiórki. Serce swe jednak oddała schronisku dla zwierząt. O swoich podopiecznych mogłaby już napisać książkę. „Pomaganie ludziom i zwierzętom po prostu mnie uszczęśliwia i satysfakcjonuje. Pokazuję ludziom, że wolontariat jest super i można przy tym się dobrze bawić. Zaraziłam tym swojego brata i przyjaciółkę. Życzę wszystkim, aby znaleźli pasję swojego życia” .
Joanna Urbaniak
Biuro Prezydenta Miasta
Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga