Po raz ósmy ulicami Elbląga przeszli uczestnicy Elbląskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po jego zakończeniu odbył się wykład dziennikarki Grażyny Wosińskiej o elbląskich żołnierzach podziemia antykomunistycznego. Szefem organizatorów był Jacek Gierwatowski, prezes Związku Żołnierzy NSZ, Okręg Pomorski.
VIII Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych wpisał się na trwale w kalendarz imprez naszego miasta. Upamiętnia on członków podziemia antykomunistycznego lat powojennych.
– Inko, Inko patrzysz z nieba, zachowałaś się jak trzeba
Armio wyklęta Elbląg pamięta
– skandowali uczestnicy marszu, za Adamem Romanem Paszyńskim z ZŻ NSZ, Okręg Pomorski, który prowadził uroczystość.
Można było zobaczyć banery i tablice z portretami „wyklętych” m. in. rotmistrza Witolda Pileckiego i sierżanta Wiktora Stryjewskiego.
– Rozpoczęliśmy zbieranie podpisów pod pod inicjatywą nadania jednemu z elbląskich skwerów imienia sierżanta Wiktora Stryjewskiego „Cacko”. Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku wydał pozytywną opinię
– wyjaśniał Jacek Gierwatowski, prezes Elbląskich Patriotów i Związku Żołnierzy NSZ, Okręg Pomorski.
Andrzej Stryjewski, syn Wiktora Stryjewskiego „Cacko” był honorowym uczestnikiem uroczystości.
Marsz rozpoczął się od Skweru Rotmistrza Witolda Pileckiego, a zakończył przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych.
– Dziękuję kibicom Olimpii Elbląg za wsparcie od samego początku tworzenia marszu
– powiedział Jacek Gierwatowski wręczając podziękowanie Tomaszowi Olejniczakowi, przedstawicielowi kibiców Olimpii Elbląg.
To nie było jedyne wyróżnienie i podziękowanie. Przed wykładem o elbląskich żołnierzach podziemia antykomunistycznego Józef Żernicki, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, Koło Pomorskie wręczył Grażynie Wosińskiej Srebrny Medal kpt. Romualda Rajsa „Burego”.
– W dowód uznania za dużą aktywność w utrwalaniu prawdy historycznej i pamięci oraz propagowanie etosu Żołnierzy „Wyklętych”
– mówił inicjator przyznania medalu.
Grażyna Wosińska podczas wykładu „Elbląscy Żołnierze Wyklęci” zaprezentowała zdjęcia archiwalne i dokumenty dotyczące siedmiu żołnierzy podziemia antykomunistycznego: Stefana Skrzyszowskiego, Bronisława Schlichtingera, Wiktora Stryjewskiego, Henryka Skrobuna, Andrzeja Żelaznego, Jerzego Iciaszka i Wacława Ługowskiego.
W VIII Elbląskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale goście z Bydgoszczy i Gdańska. Obiecali, że do Elbląga powrócą na następny dziewiąty już marsz.
Wydarzenie zakończyło wspólne zdjęcie wszystkich uczestników.
Patronat
IPN Oddział Gdańsk
Patronat medialny
Kwartalnik Wyklęci i Dziennik Bałtycki
Organizatorzy
Elbląscy Patrioci
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – Okręg Pomorski
Kibice Olimpii Elbląg
Młodzież Wszechpolska Okręg Pomorski
Grażyna Wosińska