W okresie niskich temperatur bądźmy szczególnie wyczuleni na los osób bezdomnych, apeluje o to elbląski samorząd i służby, które starają się pomóc tym osobom.
Dane instytucji, służb i organizacji działających na terenie Elbląga na rzecz osób bezdomnych – ZOBACZ WYKAZ
Zgłoszenia na temat osób bezdomnych przebywających w przestrzeni publicznej przyjmują: Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straż Miejska i Komenda Miejska Policji oraz Elbląskie Centrum Usług Społecznych – na stronie ECUS można dokonać zgłoszenia anonimowo.
Należy podkreślić, że udzielenie pomocy w formie schronienia następuje na wniosek osoby bezdomnej i za jej zgodą. W przypadku osób przebywających w przestrzeni publicznej często dopiero minusowe temperatury są motywacją do szukania pomocy stacjonarnej.
Osoby w kryzysie bezdomności mogą uzyskać schronienie w placówkach przy ul. Nowodworskiej 49, gdzie działa schronisko, schronisko z usługami opiekuńczymi, noclegownia i ogrzewalnia.
Miejskie Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych i Uzależnionych z ogrzewalnią
Od sierpnia ubiegłego roku, na zlecenie Miasta, Stowarzyszenie na rzecz osób bezdomnych i potrzebujących „Od nowa…” prowadzi działania mające na celu uruchomienie kolejnej placówki wsparcia dla osób bezdomnych i uzależnionych w budynku przy ul. Królewieckiej 102 (po zlikwidowanym Pogotowiu Socjalnym). Po wykonaniu niezbędnych prac remontowych zaplanowanych do końca 2022 roku, powstanie tam Miejskie Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych i Uzależnionych, w którym mieścić się będzie ogrzewalnia dla 40 osób bezdomnych oraz punkt konsultacyjno-informacyjny dla osób dotkniętych problemem alkoholowym, przy którym prowadzone będą również działania o charakterze profilaktycznym, terapeutycznym i rehabilitacyjnym.
Ogrzewalnia zapewni tymczasowe schronienie dla osób bezdomnych, umożliwiające interwencyjny, bezpieczny pobyt w ogrzewanych pomieszczeniach. Do Ogrzewalni przyjmowane będą również osoby bezdomne pod wpływem alkoholu, o ile ich stan nie będzie zagrażał życiu i zdrowiu własnemu oraz innych osób (osoby w kontakcie, poruszające się o własnych siłach, nie przejawiające agresji itp.).
Działanie Punktu konsultacyjno-informacyjnego będzie polegało na udzielaniu pomocy i podejmowaniu działań na rzecz osób w kryzysie bezdomności oraz pozostałych mieszkańców Elbląga uzależnionych, współuzależnionych i zagrożonych problemem alkoholowym, przez zatrudnionych w Punkcie specjalistów, w tym terapeuty oraz psychologa. W Centrum planowane jest również uruchomienie mieszkania treningowego dla osób w kryzysie bezdomności.
AKTUALIZACJA – otwarcie Miejskiego Centrum Wsparcia Osób Bezdomnych i Uzależnionych – https://elblag.eu/index.php/urzad-miejski/18309-kompleksowa-pomoc-dla-bezdomnych-i-uzaleznionych
Jadłodajnia
Jak co roku od listopada ruszyła jadłodajnia. Miasto ogłosiło otwarty konkurs ofert na prowadzenie Jadłodajni m.in. dla osób w kryzysie bezdomności i z problemem alkoholowym. Jadłodajnia prowadzona jest od wielu lat przez Caritas Diecezji Elbląskiej w okresie jesienno-zimowym, od listopada do marca. Z posiłków korzystają osoby skierowane przez Elbląskie Centrum Usług Społecznych, jest to około 50 osób dziennie. Posiłki wydawane są od poniedziałku do soboty w godzinach od 11.30 do 13.00, na niedzielę i dni wolne od pracy wydawany jest tzw. „suchy prowiant”. Dla osób korzystających z Jadłodajni zorganizowane jest również śniadanie Wielkanocne oraz Kolacja Wigilijna.
Bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych
Również od 1 listopada br. do 31 marca 2023 r. pod numerem tel. 800 165 320 funkcjonuje bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych działająca w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie. Pod wskazanym numerem osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy.
Łukasz Mierzejewski
Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu