21 września wbito pierwszą łopatę pod budowę biurowca Porta Mare. Na elbląskiej Wyspie Spichrzów powstanie nowoczesny budynek składający się z siedmiu segmentów z charakterystycznymi spadzistymi dachami zwróconymi w kierunku rzeki. Całość ma nawiązywać do zabytkowej starówki oraz historycznej zabudowy tego obszaru. Będzie to pierwszy obiekt klasy A na terenie Elbląga i kolejna – po Stalowej Woli – inwestycja realizowana w ramach Programu Fabryka.
Porta Mare ma zaoferować ponad 11 tys. mkw. powierzchni użytkowej o zróżnicowanym przeznaczeniu – biurowym, usługowym i hotelowym. W pięciokondygnacyjnym obiekcie przewidziano ponad sto miejsc postojowych w garażu podziemnym, niemal 30 naziemnych oraz cztery stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Porta Mare ma przyciągać najemców nie tylko doskonałą lokalizacją, ale także udogodnieniami w wysokim standardzie. Wśród nich znajdują się m.in. ogród wertykalny z żywych roślin filtrujący powietrze, kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne.
– Zainaugurowany kilka dni temu przekop Mierzei Wiślanej jest bezdyskusyjnie wielką szansą dla Elbląga i całego regionu oraz daje ogromne perspektywy rozwojowe. Również nasza inwestycja wpisuje się w ten kierunek pozytywnych zmian, które są widoczne także poza największymi polskimi miastami. Program Fabryka – zainicjowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu i jej prezesa Cezariusza Lesisza – stawia na zrównoważony rozwój. Uruchomienie tej inwestycji oznacza reaktywację elbląskiej Wyspy Spichrzów i tchnięcie nowego życia w tę część miasta. Biurowiec Porta Mare, który tu dziś inaugurujemy to kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych, które będą służyć nie tylko rozwojowi biznesu, ale także będą wartością dla mieszkańców Elbląga. Pojawi się tu przestrzeń na usługi, handel i powierzchnie przeznaczone na działalność aparthotelu. Wierzę, że będzie to miejsce spotkań mieszkańców miasta, miejsce, w którym warto bywać – przekonuje Mariusz Domeradzki, prezes zarządu Operator ARP Sp. z o.o.
Porta Mare to wspólne przedsięwzięcie spółki Operator ARP oraz elbląskiego samorządu, który wskazał teren pod realizację inwestycji. Wyspa Spichrzów w średniowieczu stanowiła gospodarcze zaplecze miasta. Lokowano tam urządzenia konieczne do obsługi dalekosiężnego handlu, portu, stoczni, a także warsztaty rzemieślnicze i spichrze. Obszar ten jest objęty opieką konserwatorską, która zdeterminowała kształt budynku.
– Bardzo się cieszę, że dziś – poprzez symboliczne wbicie łopaty budowa nowoczesnego biurowca w Elblągu staje się faktem. To szansa na dalszy rozwój, ale także prestiż. Jestem przekonany, że inwestycja stanie się impulsem do dalszego zagospodarowania Wyspy Spichrzów. Nowoczesne budynki, które nawiązywać będą do dawnej zabudowy spichlerzowej zrealizowane w ramach Programu Fabryka, jak również nabrzeże, które zrealizuje samorząd w ramach funduszy pozyskanych z Polskiego Ładu stworzą bardzo atrakcyjną przestrzeń publiczną. To jeden z elementów wykorzystywania naszego wodnego potencjału, w kontekście rozwoju gospodarczego i turystycznego, w związku z wybudowanym kanałem przez Mierzeję Wiślaną – podkreśla Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest spółka F.B.I. Tasbud. Posiadająca blisko 40 letnie doświadczenie firma zajmuje się generalnym wykonawstwem inwestycji budowlanych zarówno w Polsce, jak i m.in. na rynku skandynawskim, wschodnim, azjatyckim i afrykańskim.
Dzisiaj wzięliśmy udział w uroczystym rozpoczęciu budowy biurowca Porta Mare. To jeden z elementów rozwoju tego regionu, który przyczyni się do wzrostu jego znaczenia dla inwestorów z kraju i zagranicy, przy czym nie bez znaczenia jest wpływ tej inwestycji na możliwości jakie stwarza Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, a który właśnie oddany został do użytku. – Mówi dr inż. Andrzej M. Czapczuk, V-ce Prezes zarządu i dyrektor generalny F.B.I. TASBUD S.A. – Wraz ze spółką Operator ARP podjęliśmy decyzję, żeby przy budowie biurowca wykorzystać elementy przyjazne środowisku powstające w proekologicznej fabryce modułów i prefabrykatów Grupy Kapitałowej F.B.I. TASBUD. Nie tylko przyczynią się one do skrócenia czasu prac na placu budowy, ale także potwierdzą nowoczesny, pomimo swojej klasycznej bryły, charakter budynku.
Program Fabryka jest elementem strategii zrównoważonego rozwoju kraju, która ma skracać dystans rozwojowy pomiędzy największymi metropoliami a miastami średnimi. Agencja Rozwoju Przemysłu tworząc założenia programu i powierzając jego realizację spółce Operator ARP chce pobudzać ich potencjał. Nowoczesne obiekty usługowo- biurowe położone w atrakcyjnych lokalizacjach mają nie tylko ściągnąć do miasta nowe podmioty – głównie z branży nowoczesnych usług dla biznesu – ale także wpierać lokalną przedsiębiorczość i stanowić wizytówkę miasta. Poza Elblągiem, program realizowany jest także we Włocławku oraz Stalowej Woli, w której budowa biurowca Urbi Ferro ruszyła na początku 2022 roku.
Operator ARP Sp. z o.o