W poniedziałek w Elblągu upamiętniono 42 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Elbląg był jednym z pierwszych miast, które dołączyły do solidarnościowego strajku.
Obchody w Elblągu odbyły się mszą św. w Katedrze św. Mikołaja. Następnie oficjalne delegacje przeszły w stronę pomnika ofiar Grudnia 1970 gdzie nastąpiło odegranie hymnu państwowego, złożenie kwiatów oraz przemówienia.
Uroczystości te są ważnym przypomnieniem, że NSZZ „Solidarność” rodził się w całej Polsce, a jego sukces był możliwy dzięki odwadze i poświęceniu tysięcy ludzi, również tutaj, na ziemi elbląskiej. Trzeba niezmiennie powtarzać, że latem 1980 roku w całej Polsce strajkowało ponad 900 zakładów pracy i 700 tys. ludzi, odważnych ludzi, którzy zmusili komunistyczny reżim do ustępstw – odczytano słowa z okolicznościowego listu Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ „Solidarność”
Podczas obchodów obecny był Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Elblągu. Przypomniał on o 21 postulatach Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego jakie zgłosili protestujący robotnicy. Były to m.in. utworzenie wolnych związków zawodowych, poprawa warunków socjalnych pracowników, podwyżki płac, przestrzeganie konstytucyjnych praw i wolności, zniesienia przywilejów partyjnych
W kulminacyjnym momencie strajków w Elblągu pracy nie przerwało zaledwie 11 zakładów pracy.
Zryw robotników, w tym także elblążan, zmienił najnowsze dzieje historii Polski. Z całą pewnością w obecnych czasach musimy cały czas pamiętać jak wiele dziś obecna Polska zawdzięcza zwykłym, często mało znanym publicznej opinii, robotnikom… To oni wzięli sprawy w swoje ręce i skutecznie rozpoczęli opór komunistycznej władzy.