W obecności Małgorzaty Sowickiej dyrektora Departamentu Edukacji, Beaty Giedrojć Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 19 w Elblągu oraz insp. Roberta Muraszki Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu ruszyła dziś inauguracja prewencyjnego programu Profilaktyka Smyka. Pierwsze takie spotkanie rozpoczynające cały cykl edukacji dla bezpieczeństwa najmłodszych odbyło się w Szkole Podstawowej nr 19 w Elblągu.
Drugie inauguracyjne spotkanie dla Szkół w Powiecie Elbląskim miało miejsce w Pasłęku w Szkole Podstwaowej nr 2. Tu Gośćmi tego wydarzenia byli m.in. Maciej Romanowski – Starosta Elbląski, Marek Sarnowski zastępca burmistrza Pasłęka, Agnieszka Cieklińska Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 oraz insp. Robert Muraszko Komendant Miejski Policji w Elblągu.
Bohaterką Profilaktyki Smyka jest rezolutna Pola – dziewczynka, (postać stworzona przez kom. Jolantę Sorkowicz z Braniewa) często wpada w tarapaty a pomaga jej wydostać się z nich pewien policjant.
Uroczyste spotkania w szkołach podstawowych zainaugurowały kompleksowe działania pn. „Profilaktyki Smyka”, których główną bohaterką jest niefrasobliwa dziewczynka stworzona przez kom. Jolantę Sorkowicz. Na scenie wystąpił także 13-letni Wiktor Zygo – autor książkowych ilustracji. Teraz, pod skrzydłami generała, Pola rusza w warmińsko-mazurski świat dzieci, by edukować najmłodszych!
Na początku spotkań podkreślono, że rozwinięcie autorskiego pomysłu, m.in. poprzez wydrukowanie książeczki skierowanej do najmłodszych, było możliwe dzięki wsparciu udzielonemu funkcjonariuszom przez lokalne samorządy. Każda ze szkół otrzyma pakiety edukacyjne z Polą. Są to książeczki, kolorowanki, karty pracy a nawet gry edukacyjne związane z bezpieczeństwem najmłodszych.
Profilaktyka Smyka to opracowane przez policję kompleksowe materiały w postaci m.in. scenariuszy zajęć, które będą odbywały się z dziećmi z terenu całego województwa. Całość przedsięwzięcia została także objęta patronatem honorowym Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.
Przypomnijmy: komisarz Jolanta Sorkowicz stworzyła fikcyjną rówieśniczkę uczniów, która na własnym przykładzie pokaże dzieciom, jak unikać zagrożeń w niebezpiecznym świecie. Pola, bo takie imię nadano głównej bohaterce, spotyka się z czytelnikiem w 13 różnych sytuacjach. W każdej z rymowanych historyjek z opresji ratuje dziewczynkę bohater w niebieskim mundurze – policjant. Kiedy tekst był już gotowy, powstał pomysł, by wizerunek niefrasobliwej dziewczynki stworzył 13-letni Wiktor Zygo, którego dotychczasowe prace wrzucane do sieci zachwyciły autorkę tekstów.
Już w nadchodzącym roku szkolnym o Poli będzie można nie tylko przeczytać, ale i zobaczyć ją na karcie pracy, pieczątce, dyplomie – ale i na dużym ekranie.
nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Fot. Jakub Sawicki