W dniach 11-12 kwietnia w Mikołajkach odbył się już VII Europejski Kongres Samorządów. Ze względu na brutalną agresję Rosji na Ukrainę rozmowy pomiędzy uczestnikami zdominował temat pokoju i bezpieczeństwa Ukrainy, ale i całej Europy bez czego trudno kreślić śmiałe wizje i nadzieję w innych tematach. Ważny ponadto był też temat ochrony zdrowia.
Trudne czasy wymagają zdecydowanych, szybkich i mądrych decyzji – to było ważne spotkanie z ekspertami
Podczas VII Europejskiego Kongresu Samorządów ponownie spotkali się liderzy samorządowi, działacze samorządowi, przedstawiciele administracji krajowej, organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele i eksperci z różnych nauk społecznych czy biznesu.
Tematem dominującym w rozmowach była aktualna sytuacja polityczna i gospodarcza na naszym kontynencie wynikająca z trwającego konfliktu zbrojnego. Wśród 100 paneli tematycznych prowadzone były m.in.: „Wojna oczami ukraińskiego samorządowca”, „W partnerstwie siła – jak wzmocnić współpracę transgraniczną”, „Jak skutecznie pomagać uchodźcom? Rola samorządów podczas kryzysu”, „Jak samorządy współpracują w czasie wojny”, „Geopolityczne konsekwencje wojny na Ukrainie”.
Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z naszego regionu: Posłanka Elżbieta Gelert, Poseł Jacek Protas, wiceprzewodnicząca Sejmiku województwa Grażyna Kluge, wiceprezydent Elbląga Michał Missan.
O swoich wrażeniach i tematyce Kongresu opowiedziała nam obecna w Mikołajkach Posłanka Elżbieta Gelert
Dla mnie udział w tym wydarzeniu jest okazją do bezpośrednich rozmów i wymiany poglądów z ekspertami poszczególnych obszarów społecznych, samorządowych, a tym razem także obronnych. Miałam okazję np. bezpośredniej rozmowy z gen. Waldemarem Skrzypczakiem i poznania jego oceny obecnej sytuacji oraz ewentualnych przyszłych scenariuszy konfliktu. Niezmiennie istotne są dla mnie także działania związane z ochroną zdrowia w naszym regionie, dlatego wśród licznych spotkań był to także dla mnie temat dominujący. Naszym stałym celem jest dążenie do zapewnienia opieki zdrowotnej wszystkim mieszkańcom naszego województwa. Rozmowy z samorządowcami przybliżyły mnie do codziennych problemów osób z różnych, przede wszystkim mniejszych miejscowości – powiedziała nam Posłanka Elżbieta Gelert
Podobnie jak podczas VI Europejskiego Kongresu Samorządów, który poświęcony był przyszłości po pandemii również teraz temat ochrony zdrowia był w centrum uwagi. Pandemia spowodowała spore spustoszenie w organizmach wielu Polaków. Trzeba sprostać temu wyzwaniu by w jak najlepszy sposób pomóc w leczeniu wielu chorób. Trudności pojawiły się także w sprawach organizacyjnych zarządzania szpitalami w obliczu zagrożenia jakie wywołuje pandemia. Dodatkowo dochodzą również czynniki niepewności na rynku pracy- brak młodych fachowców i odchodzenie lekarzy na emeryturę. Wielu samorządowców uczestniczyło w panelu „Dylemat między centralizacją, a samorządnością w systemie ochrony zdrowia”. W Polsce trwa próba reformy systemu ochrony zdrowia na model bardziej centralny niż samorządowy, który proponuje rząd.
W ocenie wielu uczestników, w obliczu zagrożenia zarówno wojną jak i pandemią nie jest to odpowiedni czas na zmiany w tak ważnej dziedzinie jaką jest ochrona zdrowia Polaków. Obecnie kluczowym jest rozwiązanie kryzysu wojennego oraz problemów w ochronie zdrowia w czasach pandemicznych by móc z nadzieją patrzeć w przyszłość i podejmować dalsze reformy.
Artykuł pochodzi z najnowszego wydania Gazety Bogaty Region. Chcesz zobaczyć resztę artykułów?