19 marca obchodzimy imieniny marszałka Józefa Piłsudskiego. Obecna sytuacja geopolityczna na świecie obudziła wielu, nie tylko Polaków, ze snu, że wolność jest dana raz na zawsze. Od naszego pokolenia, decyzji polityków i reakcji społeczeństw na świecie ukształtuje się przyszłość świata i tego w jakim systemie będziemy żyli w następnym stuleciu. Ten trudny czas jest niezwykle ważny by wracać pamięcią do osób wybitnych, które kiedyś walczyły by rozwiązać podobne problemy. Taką postacią z całą pewnością jest Marszałek Józef Piłsudski. Z tej okazji Związek Piłsudczyków aktywny od dłuższego czasu w naszym mieście zadbał o godne uczczenie tej ważnej daty.
Działania m.in. Marii Koseckiej ze Związku Piłsudczyków doprowadziły do tego by w Elblągu powstał pomnik Ojców Niepodległości, a marszałek Józef Piłsudski na stałe wpisał się w scenerię Elbląga. Dzięki tej inicjatywie jest miejsce w Elblągu, gdzie godnie można uczcić imieniny marszałka obchodzone 19 marca. Już od piątku elblążanie składają kwiaty pod pomnikiem i będą to zapewne czynili także w cały weekend.
18 marca Związek Piłsudczyków podpisał porozumienie z SP nr 9 im. Józefa Piłsudskiego. Współpraca trwała już od pewnego czasu, jednak w skutek trwającej pandemii dopiero teraz można było bardziej oficjalnie zorganizować uroczystość podpisania wzajemnej współpracy.
Imieniny Józefa Piłsudskiego były wielkim wydarzeniem, które integrowało obóz niepodległościowy, a następnie piłsudczykowski, które stworzyły żywą tradycję. Dzień ten, już w dwudziestoleciu międzywojennym stał się okazją nie tylko do składania tradycyjnych życzeń, ale również do wyrażania wdzięczności Naczelnemu Wodzowi i Naczelnikowi Państwa, który wskrzesił niepodległość Rzeczypospolitej. Od 1931 roku 19 marca był dniem wolnym od zajęć, a w szkołach organizowano uroczyste akademie i odczyty. Rządy sanacyjne stawiały sobie za cel wychowanie młodzieży w duchu propaństwowym. Szkoła przedwojenna miała za zadanie nauczyć młodych Polaków szacunku do symboli i tradycji niepodległościowych oraz postępowania w duchu solidaryzmu społecznego. Szczególnym kultem otoczono postać Józefa Piłsudskiego, jako symbolu walki o niepodległość Polski.
Współpraca Związku Piłsudczyków ze Szkołą Podstawową nr 9 im. Józefa Piłsudskiego w Elblągu ma kilkuletnią historię. Jednak z uwagi na „covidowe” ograniczenia dopiero w dniu dzisiejszym mogliśmy nadać jej wymiar formalny. Przygotowywane od dawne podpisanie porozumienia, określającego płaszczyznę współpracy pomiędzy naszymi organizacjami stało się faktem. Przy udziale młodzieży szkolnej, kadry dydaktycznej szkoły i członków Związku Piłsudczyków sformalizowaliśmy dokumentem wzajemne relacje. W dowód uznania zasług szkoły w krzewieniu patriotycznych postaw przyznany został Szkole Podstawowej nr 9 w Elblągu Złoty Krzyż Honorowy Związku Piłsudczyków. Młodzież szkolna uświetniła uroczystość fenomenalnym wykonaniem pieśni patriotycznych, nadając spotkaniu podniosły i uroczysty charakter. Niestety ograniczenia pandemiczne nie pozwoliły na masowy udział młodzieży, jednak mamy nadzieję, że kolejne uroczystości można będzie zorganizować przy gremialnej obecności całej społeczności szkolnej.
Pobyt w szkole był dopiero preludium obchodów imienin Józefa Piłsudskiego (przypadających na 19 marca) bowiem punktem kulminacyjnym było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ojców Niepodległości, w którym centralną postacią jest Marszałek Józef Piłsudski. Udział w tej części obchodów uświetnili swoją obecnością przedstawiciele elbląskich stowarzyszeń.– podsumowała piątkowy dzień Maria Kosecka działająca w Związku Piłsudczyków.
Zachęcamy do przeczytania również o historii obchodzenia imienin Józefa Piłsudskiego, którą świetnie zobrazował dr Krzysztof Sawicki w materiale poniżej: