Podczas konferencji prasowej w urzędzie miasta przedstawili podsumowanie działalności w zakresie sportu w Elblągu oraz zaprezentowano plany dotyczące najbliższych planowanych inwestycji oraz wydarzeń w zakresie sportu w naszym mieście. Poruszono między innymi najbardziej oczekiwane tematy w naszym mieście, czyli kąpieliska przy Spacerowej, stadionu lekkoatletycznego przy Krakusa oraz Góry Chrobrego. Zaprezentowano też wydarzenia, jakie odbędą się w naszym mieście w bieżącym roku.
Ile wydano na sport w 2021 roku?
W ubiegłym roku wsparcie samorządu wyniosło prawie 28,5 mln złotych. Ponad 11 mln kosztowało utrzymanie bazy sportowej MOSiR. Ponad 4,5 mln złotych wyniosły koszty bezpłatnego udostępniania miejskiej bazy sportowej dla elbląskich klubów. Korzystało z niego 29 klubów, które prowadzą szkolenie w 23 dyscyplinach i zrzesza około 2800 zawodników i zawodniczek. Z bezpłatnej bazy sportowej korzystały również elbląskie placówki oświatowe, służby mundurowe oraz organizowane były imprezy sportowo-rekreacyjne. Kolejnym kosztem są donacje dla klubów które kosztowały samorząd ponad 2, 1 mln złotych. Prawie 10 mln kosztowało samorząd funkcjonowanie Zespołu Szkół i Placówek Sportowych. Kolejnymi kosztami są stypendia i nagrody sportowe (ponad 130 tyś złotych), organizacja i współorganizacja imprez sportowych (ponad 500 tysięcy złotych) oraz utrzymanie orlików (210 tyś złotych).
Jakie inwestycje czekają nas w przyszłości?
W mieście nie brakuje planów inwestycyjnych związanych z sportem. Niestety największe z nich potrzebują dofinansowania z zewnątrz bądź zainteresowania sektora prywatnego. Wśród najpewniejszych inwestycji można wymienić kontynuację trwających już budów dwóch hal sportowych o lekkiej konstrukcji przy SP 18 oraz SP 21 (5,5 mln złotych) oraz budowę trzech basenów odkrytych o konstrukcji szkieletowej przy ul. Spacerowej (8 mln zł). Kolejne inwestycje to projekty na które zgłoszono wnioski do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, czyli długo wyczekiwana przez elbląskich lekkoatletów przebudowa stadionu przy ul. Krakusa na obiekt w pełni lekkoatletyczny (wartość projektu 5,5 mln złotych) oraz chyba najbardziej oczekiwana inwestycja, czyli rewitalizacja niecki północnej basenu przy ul. Spacerowej , której wartość wynosi 72 mln złotych.
Podczas konferencji poruszono też między innymi temat Góry Chrobrego. Tutaj niestety ciężko o dobre informacje, bo większość zainteresowanych osób zrezygnowało z Elbląga. Co prawda jest jedna osoba zainteresowana tym tematem ale w tej chwili prezydent nie może powiedzieć więcej na ten temat. Witold Wróblewski zaznaczył, że biorąc pod uwagę brak zim w Elblągu, jeśli by ktoś podjął temat Góry Chrobrego to w perspektywie działania całorocznego a to wiązało by się z dużymi wydatkami.
Co będzie się działo w Elblągu w 2022 roku?
Podczas konferencji poza planami inwestycyjnymi przedstawiono również plany dotyczące wydarzeń Sportowych w Elblągu. Już 9-10 kwietnia po raz pierwszy w Elblągu odbędzie się Puchar Polski w szachach. Kolejną dużą imprezą będzie duża impreza biegowa – Ultra Wysoczyzna, na którą już teraz zapisało się ponad 600 uczestników. Będą oni mieli do pokonania dystanse 12, 25, 52 oraz aż 80 km. Kolejnym wydarzeniem, choć w nieco innej formie będzie udział Elbląga akcji „Rowerowa Stolica Polski. 5 czerwca odbędzie z kolei sztandarowa elbląska impreza, czyli Bieg Piekarczyka, w którym weźmie udział ponad 1000 uczestników w różnych kategoriach wiekowych. Kolejnym dużym wydarzeniem będzie druga elbląska edycja rajdu samochodów terenowych Rainforest Challenge Poland, która odbędzie się w dniach 7-12 czerwca. W wakacje w Elblągu odbędą się „Wakacje z MOSiR-em, czyli cykl zajęć sportowo- rekreacyjnych dla mieszkańców. 17 lipca odbędzie się kolejna impreza, która wpisała się już na stałe w elbląski kalendarz, czyli Garmin Iron Triathlon. Dzień wcześniej, 16 lipca odbędzie się ostatni etap AQUA SPEED Open Water Series. Ostatnim dużym wydarzeniem będzie Elbląski Bieg Niepodległości 11 listopada.